spot 11 NİSAN 2010 / 18:00

On ikinci merkez Türkiye’de

Veri merkeziyle yerel pazara giren Terremark, Türkiye’yi bölgesel bir üs olarak görüyor.

ABD Miami merkezli BT altyapı sağlayıcısı Terremark, ABD, Güney Amerika ve Avrupa olmak üzere farklı bölgelerde yer alan veri merkezlerinin 12.sini İstanbul’da faaliyete geçirdi.
Şirket on yıl kadar önce iş modelini değiştirerek ağ erişim noktaları (NAP-Network Access Point) inşa etmeye ve işletmeye başladı. NAP yani ağ erişim noktalarını, yüksek seviye veri merkeziyle gelişmiş iletişim platformunun bileşimi olarak tanımlayan Terremark Başkan Yardımcısı Max A. Figueroa, bu yapının telekomünikasyon operatörlerinin aynı binada yer almasını ve kendi ağlarını birlikte çalıştırmalarını sağladığını kaydetti. Şirket bu noktadan hareketle hosting yönetimi, ağ çözümleri ve güvenlik gibi katma değerli servisleri zamanla devreye aldı.
Terremark, Türkiye organizasyonuyla uluslararası müşterilerine yeni bir pazarın da kapılarını açmayı hedefliyor. Bu anlamda pazarlama stratejilerinin hem Türk hem de çokuluslu şirketleri kapsadığını belirten Figueroa, “Yaklaşık bin 300 çokuluslu müşterimiz söz konusu. Bu müşterilerin çoğunluğu Türkiye’de konumlandırdığımız veri merkezinde var olmak istiyor. Dolayısıyla aktif şekilde pazarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Orta ve üstü şirketlere odaklanıyoruz. Çokuluslu şirketlere daha fazla yöneliyoruz” dedi.
İçerik tarafında da oldukça güçlü olduklarını kaydeden Figueroa, pek çok sosyal ağ ve web şirketinin müşterileri arasında yer aldığını ifade etti.
Şirketin ana odağında çok sayıda operatörü aynı yapıda buluşturmak yer alıyor. Bu yapıdan kurum ve kuruluşların fayda sağladığına işaret eden Figueroa, bunun sebebini kuruluşların bu ortak yapıda yer alan operatörlerden hizmet alma şansına sahip olması şeklinde açıkladı. Figueroa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşteri grubumuzu her zaman çevrimiçi olmak isteyen bütün kuruluşlar oluşturuyor. Dolayısıyla belirli sektörlere odaklanmıyoruz. Sağlıktan bankacılığa, hukuktan kamuya pek çok alanda müşterilerimiz söz konusu. Bu nedenle pazara daha geniş açıdan bakıyoruz.”

sayfa12Pazara yönelik planlar tamam, sıra adımlarda

Terremark, Türkiye üzerinden bölgeye servis vermeyi hedefliyor. Uzun vadede Türkiye’de sundukları servislerin sayısını artırmayı planladıklarının altını çizen Figueroa, “Bunlar hosting yönetimi, bulut bilgiişlem gibi hizmetler. Müşterilerimizden gelecek talebe göre Türkiye’de farklı noktalarda da veri merkezi açmayı hedefliyoruz” dedi.
Veri merkezinin yeni hayata geçtiğini belirten Terremark Türkiye Genel Müdürü Senem Arcan, müşteri arayışlarına değindi. Arcan, Türkiye yapılanmaları konusunda; “Türkiye’de organizasyonumuzu kurduk. Veri merkezimiz İstanbul Çobançeşme’de yer alıyor. Şu anda beş kişilik bir ekip söz konusu. Ancak bu rakamı 2010 sonuna kadar 15’e çıkarmayı planlıyoruz.”
Uluslararası alanda olduğu gibi Türkiye’de de güvenlik konusunda çeşitli çözüm ortaklarıyla çalıştıklarını kaydeden Terremark Uluslararası İş Geliştirme Sorumlusu Cem Gürkök ise kendi güvenlik servislerini de sunduklarını söyledi. Gürkök; “Veri merkezlerimizde müşterilerimize sunduğumuz yönetilebilir güvenlik çözümlerimiz söz konusu. Aynı zamanda üçüncü parti şirketlere bu konuda danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. 7x24 çalışan güvenlik operasyon merkezimizle destek veriyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:766

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics