spot 28 EKİM 2012 / 14:40

Overby’dan mobil pazarlamada yeni marka yaratmanın ipuçları

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orkun, Türkiye’de son yıllarda e-ticarette yaşanan büyüme oranı ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de 2000’lerde kurulan 2007’ye emekleyerek gelen e-ticaret sektöründe kriz ortamında bile önemli oranda bir büyüme yaşandı. Komşu ülkelerin neredeyse tamamında çok daha iyi durumdayız, hatta Yunanistan’a e-ticaretle ilgili danışmanlık yapacak seviyeye geldik.” Orkun, 5 milyon lira ciroya ulaşan e-ticaret sektöründeki eksikliklere şu sözlerle dikkat çekti: “Gerçekte aktif çevrimiçi alışveriş yapan kişi sayısı 1-2 milyon civarında. Kullanıcı sayısını artırmamız gerekiyor. Blackberry örneğinde olduğu gibi sadece pazarlamaya yatırım yapmak markanıza olan talebin düşüşüne neden olacaktır. Eski moda markalar sadece pazarlamaya göre yapılanırken mobil dünyada da var olması gereken yeni moda markalar ürün, tecrübe ve pazarlamayı kesiştiriyorlar” dedi. Başarılı marka pazarlamalarından örnekler veren Overby, mobil alanda fiziksel dünya ile sayısal dünya arasında bağ kurmayı sağlayan uygulamaları ‘adreslendirilmiş hedef kitleye’ yönelik hazırlamak gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’de akıllı telefon kullananların yüzde 44’ü evde, işyerinde, araçta kısacası her yerde çevrimiçi.  Markaların, mobil alanda hangi kanalla (tablet, akıllı telefon) iletişime geçtiği ve ihtiyaçları belirlenen ‘adreslenmiş hedef kitleye’ uygun teknoloji ile ulaşması gerekiyor.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko da e-ticaretle ilgili rakamları ve BKM Express’in detaylarını paylaştı.
Çevrimiçi alışveriş yapanların yaş ortalamasının 25 olduğunu belirten Canko, “Geçen sene 25 milyar ile sonlanan içine kamu, sigorta gibi ödemelerinde dahil olduğu çevrimiçi harcamaların bu sene 30 milyar lira ile sonlanacağını” söyledi. Canko, son 5 senede çevrimiçi kart kullanımının yüzde 5’ten yüzde 9’a çıkarak neredeyse iki katı arttığını, ortalama alışveriş tutarının da 150 liradan 200 liraya çıktığını belirtti. Öte yandan, e-ticarette çok önemli olan lojistik ve müşteri memnuniyetinin Türkiye’de başarılı bir şekilde yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:893