spot 18 NİSAN 2010 / 18:00

Pazar, ITIL konusunda bilinçlenecek

BT Bilgi, Türkçe ITIL kaynağı ve eğitimlerle pazarı geliştirmeyi hedefliyor.

BT hizmet ve altyapı yönetiminden oluşan iki ana alanda, danışmanlık, eğitim, servis ve satıştan oluşan yapıda hizmet veren BT Bilgi Teknolojileri, yeni dönemde Türkçeleştirdiği ITIL (IT Infrastructure Library - BT Altyapı Kütüphanesi), son sürüm el kitabı ve eğitimlerle bu konuda farkındalığı artırmayı amaçlıyor. BT servislerini yönetmede ayrıntılı ve yapısal en iyi uygulama örnekleri serisi olan ITIL’ın operasyonel bilgiişlem hizmetlerinin verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için geliştirilmiş bir kalite yönetim metodolojisi sunduğunu belirten BT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Bülent Karataş, bugüne kadar Türkçe kaynak bulunmamasının konunun yeterince iyi anlaşılmasını zorlaştırdığına dikkat çekti. BT hizmet yönetimi konusunda danışmanlık veren bir şirket olarak konuyu ilk olarak 2007’de uzmanlar ile yaptıkları değerlendirmelerden sonra ITIL’ın ikinci sürümünün Türkçeleştirilmesi ile gündeme aldıklarını ve sektöre katkıda bulunmak için harekete geçtiklerini belirten Karataş, ITIL konusundaki ilk Türkçe kaynak olan Hizmet Yönetimi Süreç Haritaları (Service Management Maps)’i yayınladıklarını belirtti. Sonrasında Yazılım Yaşam Döngüsü; Pratik Strateji ve Tasarım Prensipleri isimli Türkçeleştirilmiş ikinci kitabı yayınladıklarını dile getiren Karataş, kitapların büyük ilgi gördüğüne dikkat çekti. Yayınlanan iki kitabın yaklaşık 4 bin adet olmak üzere çok farklı sektörlerde farklı pozisyonlarda rolü olan BT çalışanlarına ulaştırıldığını ifade eden Karataş, “Birçok şirket, alıp o kitapları kendi yaptıkları projelerde başarıyı artırmak için kullandı. Web üzerinden hala eski sürüm olmasına rağmen kitaplar talep ediliyor. Biz de konunun güncel halini pazara aktarabilmek için yeni sürüm V3’ü Türkçeleştirerek bir cep kitabı olarak sunmaya karar verdik” dedi.
Yeni konular da gündemde
Gündemlerinde BT Hizmet ve altyapı konularının yanı sıra bu yıl DLP (Data Leak Prevention- Veri Sızıntı Önleme) konusunun yer aldığını da belirten Karataş, bu yıl açılan Ankara ofisleri ile kamu projeleri içinde olmak istediklerini de dile getirdi. BT Bilgi Teknolojileri Müşteri Yöneticisi Burhan Aydoğdu da, ITIL konusundaki farkındalığı artırmak için Ankara ve İstanbul’da eğitim kampanyaları ve etkinlikler olacağını belirtti.

Pazar2ITIL’ın en güncel Türkçe kaynağı

BT Bilgi Teknolojileri’nin ITIL konusunda son olarak yayınladığı ITIL V3 Temelli BT Hizmet Yönetimi Cep Kitabı, ITIL’ın en güncel basımının yer aldığı Türkçe kaynak olma özelliği taşıyor. Raflarda da satışa çıkacak olan cep kitabı, BT Bilgi Teknolojileri’nden de talep edilebiliyor. Kitabın bir başka özelliği ise Türkçe basımının yurtdışında da satışa sunulacak olması.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics