spot 29 NİSAN 2011 / 21:05

Sağlık bilişimcileri buluşuyor

SABİYAP Sağlık Bilişim zirvesi 13-14 Mayıs'ta gerçekleşiyor.

Sağlık sektöründe bilişim odaklı gelişmeleri sektörden isimlerle paylaşma hedefiyle, 13-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında ‘Sağlık Bilişim Zirvesi’ düzenlenecek. Haliç Kongre Merkezi’ndeki etkinlikte, sağlık sektöründe bilişimi kullanma yöntemleri detaylı bir biçimde ele alınacak. Sağlık Bilişim Yöneticileri Açılım Platformu (SABİYAP) Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Keleş, bu zirveyi, sağlık sektöründe bilişimi en etkili kullanma yöntemlerini, yine sağlık sektörü yöneticilerine anlatma hedefiyle düzenleyeceklerini belirtti. Hatta bu anlatımı, ‘dijital hastane’ gibi canlı olarak işleyen bir ‘sistemler bütünü’ kurarak, sağlık sektörü yöneticilerine sunmak hedefleniyor.

Öncelik güvenlik, bulut ve çevre
Farklı ülkelerden sağlık modelleri incelenerek, bunların Türkiye’de uygulanma potansiyelleri zirvede ele alınacak. Böylece sağlık sektörü yöneticilerini yeni bilgilerle buluşturacaklarını söyleyen ve bu yılki zirvede bilişime daha fazla odaklandıklarını ifade eden Keleş, zirve ile ilgili şu detayları paylaştı:
“Zirvenin ana teması ‘sağlık bilişiminde bilgi güvenliği, bulutun gücü ve yeşil bilişim’ olacak. Çünkü sektörün birçok alandaki bilişim kullanımlarının, aynı zamanda bulut mimarisine de uygun olduğunu düşünüyoruz. Biz de bulut bilişim yapısını ve bunun sağlık sektörüne faydalarını anlatmak istedik. Öte yandan, kullandığımız donanım ve yazılımlarda da daha az maliyetle karşılaşmak istiyoruz. Bunun da ‘yeşil bilişim’ kavramı ile olabileceğini sektör yöneticilerine anlatacağız. ‘Akıllı hastane’ kavramımızla, hastayı çok daha hızlı bir biçimde doktor ile buluşturmayı, teşhis ve tedavi sürecini kısaltmayı amaçlıyoruz. Zirvede, bilgi güvenliğine de eğileceğiz. Çünkü ülkemizde kişisel sağlık kayıtlarının güvenliği anayasal bir hak. Biz de, sektöre yol göstermeyi hedefliyoruz.”

Dijital hastane yapısındaki yaratıcılık

Zirvenin ana başlıkları, sağlık sektörünün en öncelikli gündem maddeleri olan bilgi güvenliği, bulut bilişimin gücü ve yeşil bilişim ile, teknoloji kullanımında verimlilik olarak öne çıkıyor. Yasin Keleş, bu konular işlenirken, sektöre özel konular olan ilaç yönetimi, sağlık verilerinin gizliliği, sağlık sektöründe iş zekâsı, klinik enformasyon sistemlerinin geleceği, medikal bilişimin etkin kullanımı gibi birçok konuya değinileceğini ifade etti. Bu kapsamda, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok ulusal ve uluslararası şirketin yöneticileri de sunumları ile zirvede yer alacak.
Zirveye katılanlar, en ileri bilişim teknolojileri ve medikal uygulamaları hakkında bilgi edinme fırsatını yakalayacak. Bunun yanı sıra, sağlık sektöründeki birçok probleme yönelik çözümlerin bilişim altyapıları ile bulunabildiği de görülecek. Sağlık sektörünün uzman isimlerinden birçok konu hakkında konferans ve sunumların da olacağı bilgisini veren Keleş, şöyle devam etti:
“Bu bilgiler ışığında kurulmuş olan dijital hastane yapısını gezen tüm ziyaretçiler, bu yaratıcı çözümleri kendi kurumlarında da kurgulamak isteyecekler.  Bunu yaparken mevcut tasarımlarından çok daha fazla tasarruflu bir işletme yapısına geçtiklerini de görecekler. Bu sayede sağlık bilişimi gelişirken, bunları kullanan sağlık kurumları da hem gelişecek hem maliyetlerini daha da aşağı çekiyor olacaklar.”
ETİKETLER : Sayı:819

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics