spot 09 EYLÜL 2012 / 14:44

Sayısal pazarda yeni oyuncu

Sayısal dünyanın reklamverenlerine 360 derece sayısal iletişim hizmeti sunmak üzere yola çıkan yeni bir adres devrede.

Türkiye’de sayısal pazar oyuncuları arasına bir yenisi daha katıldı. Caretta Yazılım ve Danışmanlık ortaklığı ile kurulan Arno Brasco, 360 derece bir sayısal iletişim ajansı. Biz de sayısal pazarın bu yeni oyuncusunu, Arno Brasco Müşteri İlişkileri Direktörü Enes Konuk’la yaptığımız sohbetle tanıyalım istedik.

» Arno Brasco ne zaman kuruldu? Kuruluş felsefesi nedir?
Kuruluş tarihinden önce kısaca ArnoBrasco isminin hikayesini anlatmak isterim. Arno ve Brasco aynı yapının (bünyenin) içerisinde bulunan farklı iki karakterdir. “Arno” bu yapı içerisinde hayal gücüyle beslenen, duyguları ile hareket eden genç, haşarı ama oldukça meraklı bir çocuk, “Brasco” ise kontrol mekanizmasını elinde tutan, ciddi, tutarlı ve realist bir karakter. Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden Caretta ortaklığı ile kurulan ArnoBrasco, iki farklı zeka ve yeteneğin aynı vücutta, beynin sağ ve sol lobunu oluşturan hem kreatif hem de stratejik ve akıl dolu işlere imza atan bir karakterdir. Ajans olarak içerisinde bu kadar hayal dünyasını ve stratejisini barındırmasını “2 different mind and talent in same body” olarak kendine (aynı vücutta iki farklı zeka ve yetenek) felsefe edinmiştir.

» Faaliyet alanı tam olarak nedir? Hizmetleri nelerdir?
Arno Brasco 360 derece sayısal iletişim ajansı. Bu noktada sınırlarımızı kırmızı bir çizgi ile çizgi üstü, çizgi altı, pr dünyasından ayırarak Caretta ortaklığının sunmuş olduğu teknolojileri reklamveren markalarımız için tıklanılabilir tüm platformlarda sahipleniyoruz. Bahsettiğimiz platformlar trafiği çok yüksek olan, hedef kitlelerinin çokça zaman geçirdiği bir mecra da olabiliyor. Aynı zamanda kurulacak bir mikrosite, yapılacak facebook kampanyası yada artırılmış gerçeklik veya proje haritası bahsettiğim gibi doğru ses tonunda doğru hedef kitleye ulaşabilecek tüm platformları markalarımızla sunuyoruz.

» Arno Brasco sayısal medya hizmetleri sektöründe kendisini nasıl konumlandırıyor? Vereceği hizmetler nasıl bir boşluğu dolduracak?
ArnoBrasco oluşumunun altında reklamveren markalarımıza 360° sayısal iletişim sunuyoruz. Sayısal ajanslardan en önemli farkımız ise sadece sayısal olmak yani internet üzerindeki tıklanabilir her şeyi sahiplenmek. Arno Brasco’nun geleneksel reklam ajans kültürü ile doğmuş olması ve köklerinin bu dünyadan beslenmiş olması bu söylemimizi destekliyor.Kendimizi konumlandırırken sadece sayısal olmamız ve konvansiyonel (geleneksel) ajanslarla çekişmeden omuz omuza ilerleyebilmemiz. Bahsettiğimiz markaların yapmış olduğu iletişimde paralellik göstermek, televizyonda ayrı sayısalda ayrı değil, marka iletişim stratejisini geleneksel ajansların çalışmasından sonra bizler bu stratejiyi piksellere bölerek markanın sayısalda da diğer mecralarda da aynı tonda iletişimde kalmasını sağlamak.

» Kaç kişilik bir ekibi var?
Arno Brasco özellikle yaratıcı (Arno) ekibini fabrikasyon üretilecek işlerden uzak tuttuğu için çok dikkatli bir şekilde ekibini büyütüyor, strateji ve markalarımızı yöneten ekibimiz de bu noktada aynı duyarlılık ile büyüme stratejilerinde tutarlılık göstermekte. Arno ve Brasco olarak iki farklı departmanımızda toplam 25 kişilik ekip olarak büyümeye devam ediyor. Birlikte keşfederek, yürüyebileceğimiz çalışma arkadaşlarımız ile büyüyoruz.

» Peki gündem projeleriniz neler?
Sayısal dünyanın çok hızlı değişen gündemlerini, yeniliklerini takip eden Arno Brasco özellikle yakın zamanda yapmış olduğu ve çeşitli yarışmalarda kısa listelere kaldığı projeler ile sayısal dünyanın olmazsa olmaz ödüllerini toplamak için sabırsızlanıyor.

» Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Arno Brasco çalıştığı küresel markalar ile sınırlarını yurt içerisinde tutmamakta ve küresel iş birliklerine sıcak bakıyor. Sayısal dünyada Türkiye’nin değeri hem yetiştirmiş olduğu gençler hemde yeni teknolojilerin genç nüfus ile hızlı uyum süreci, kullanıcıları su götürmez gerçek. Türkiye pazarı bu yüzden hem markalar hemde yeni yatırımlara çok açık zannediyorum seneye altın yılımızı yaşayarak Türkiye’nin fazlasıyla internet girişimleri küresel pastadan payını alacak. Silikon Vadisi’nde hala bir Türk şirketi bulunmamaktadır. Bu süreç çok ciddi. Görüşmelerimiz ve altyapımızı oluşturarak ilk Türk sayısal reklam ajansı olarak bir ayağımızı Silikon Vadisi’nde konumlandırmak için uğraşlarımız devam ediyor. Her ne kadar okunduğunda çok inandırıcı gelmese de sayısal ve internet devrimi ile tabuların yıkıldığı ve artık gençlerin çağı olduğunu herkes fark etti.
ETİKETLER : Sayı:887