spot 14 EKİM 2012 / 15:04

Sayısallaştırmanın temel amacı bilgiye erişimi kolaylaştırmak

Deha Dijital 30 yıllık tecrübesiyle; sayısal teknolojiler ve doküman tarama alanlarında her sektöre özel çözümler sunuyor.

Ankara merkezli Deha Dijital 30 yıllık tecrübesiyle; sayısal teknolojiler ve doküman tarama alanlarında her sektöre özel çözümler sunuyor. Deha Dijital Ürün Müdürü Gökhan Yenigün anlattı.

» Deha Dijital’in çalışmalarından söz edebilir misiniz?
Sayısallaştırmada küçük formattan büyük formata bütün ürünleri kapsayacak hizmetlerimiz mevcut. En küçük A5 ebatından A0 ebatına kadar ciltli ya da ciltsiz bütün ebatları tarayabilme kapasitesine sahibiz. Tarihi belge gibi hassas tarama söz konusu olunca da çözümlerimiz bulunuyor. Harita, doküman, kitap tarayıcılarımız var. Tüm bu çözümler için onlarca değil sadece iki şirketle çalışıyoruz. Biri Treventus, diğeri de Image Access. Ödülleri ve referanslarıyla iki şirket de alanında bir numara. Image Access bizim ‘manuel’ tarayıcı üreticimiz, Treventus da otomatik tarayıcı üreticimiz.Her iki şirketin de şöyle bir özelliği var: Her kurumun farklı, özel ihtiyaçları oluyor; makinenin mekaniğini de değiştirmek gerekebiliyor; her iki şirket de üretici olduğu için özel ihtiyaca göre değiştirebiliyor. Standart bir üretim değil; şirketin talebine göre değişiklik yapabiliyor.  Arşivlere ve kütüphanelere odaklanmış durumdayız. Tarayıcı satışından ziyade danışmanlık da yapıyoruz. Sayısallaştırma konuları birçok soruyu beraberinde getirdiği için kurumlara yardımcı oluyoruz. Türkiye’ye ScanRobot adında yeni bir ürün getirdik; otomatik sayısallaştırma sistemi olarak adlandırıyoruz. Viyana Üniversitesi’nde Prof. Zagler’in önderliğinde üç öğrencinin projesi olarak ScanRobot doğdu ki bu öğrenciler daha sonra Treventus şirketinin de kurucuları oldular. Treventus; Avusturya asıllı bir şirket ama üretimlerini tamamen Almanya’da yapıyorlar. Sayısallaştırmanın ilk aşamasından son aşamasına kadar gereken her şey bu üründe mevcut; amaçları da zaten böyle bir komple paket sunabilmekti.

» ScanRobot’un kullanım alanlarını biraz daha açabilir misiniz?
Aslında basılı evrağı olup da sayısal bir ortama geçirmek isteyen herkes bizim müşterimiz. Ama özellikle ScanRobot için konuşmak gerekirse; tamamen ciltli, cildinden ayrılamayan, nadir kitaplardan, tarihi eserlerden söz ediyoruz. Eğer kitap cildinden ayrılamıyorsa hassas bir şekilde taranması isteniyorsa gerçekten tek çözüm. Müşterilerimiz ağırlıklı olarak üniversite kütüphaneleri ve arşivleri. Vakıf kütüphanelerini de hedefliyoruz.  Dünyadaki diğer örneklere bakarsak ilaç sektörünin dahi olduğunu görüyoruz. Bizim de tekstil ve seramik sektöründen müşterilerimiz var.

» Referanslarınız da çok çeşitli bu durumda.
Evet; Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Interpress Medya Takip Merkezi, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Sincan Belediye Başkanlığı, TGRT, Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu, Tamsa Seramik ve Granit, Keçiören Belediyesi, Brisa, Yüksel Seramik, MTM Medya Takip Merkezi referanslarımız arasında.

Tarama hizmetini öne çıkarmak istiyoruz
» Daha küçük bazdaki işler, küçük kurumlar için de çözümleriniz var mı?
En fazla yapmak istediğimiz iş aslında bu. Küçük kurumlara, küçük projelere yönelmek, hem tecrübemizden hem de hızımızdan hizmetimizden faydalanmalarını sağlamak. Ciltli kitapları ve arşivleri tarama hizmetini öne çıkarmak istiyoruz. Tarama hizmeti zaten Türkiye’de bazı yerlerde yapılan bir işlem ama ciltli kitap tarama açısından hizmet veren başka bir şirket yok; Türkiye’de ilkiz. Hız açısından da alternatif olabilecek başka şirket bulunmuyor.

» Hedeflerinizden bahsetsek.
En büyük amacımız bilgiye erişimi kolaylaştırmak; sayısallaştırmanın da temel amacı budur. Çok yakın zamanda İstanbul’da da şube açmayı planlıyoruz. Lojistik açısından zaten bir sorunumuz yok; iyi bir lojistiğimiz, lojistik ekibimiz var; hiç fark etmiyor, nereden talep geliyorsa oraya gidiyoruz. Yeniden vurgulamak istiyorum; kütüphanelere ve arşivlere Ciltli Doküman Tarama Servisi sunacağız. Burada vardiyalı çalışarak ayda yaklaşık 1400 kitaba kadar sayısal ortama aktarabiliyoruz. Bu taramaların hepsi hassas yani el değmeden sayfa geçirme teknolojisiyle ve 400dpi optik kalitesinde yapılıyor. Sayısallaştırma konusuna da çok önem veriyoruz. En büyük sorunumuz Türkiye’de stratejimizin olmaması; Ulusal Dijitalleştirme Kataloğu’nun oluşturulması buna büyük katkı sağlayacaktır. Maalesef bazı kütüphanelerde bile yöneticiler sayısallaştırmanın ne olduğunu daha yeni öğreniyorlar. Öncelikle bunu aşmamız gerekiyor. Türkiye’de sayısallaştırma konusunda daha çok yapabileceğimiz iş olduğunu düşünüyoruz.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics