spot 18 NİSAN 2010 / 18:00

Schneider Electric’ten yeni ‘çevre dostu’ fabrika

Schneider Electric, yeni fabrikasını Manisa’da açtı.Schneider1Schneider Electric, küresel üretim merkezi ve ihracat üssü olarak konumlandırdığı yeni fabrikasını, Manisa’da düzenlediği resmi törenle açtı.
Bugüne kadarki en doğaya uyumlu fabrika olduğu ifade edilen Schneider Electric fabrikasının, 8 Nisan’da “yeşil etkinlik” kapsamında geri dönüştürülmüş malzemeler ya da sürekliliği sağlanabilir malzemelerin kullanımıyla kurulan etkinlik alanında açılışı yapıldı. 73 bin metrekare alan üzerine kurulan fabrika, Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinden Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete açıldı.
Schneider Electric’in Manisa fabrikasının açılışı, Schneider Electric CEO’su Jean-Pascal Tricoire tarafından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti.
Fabrikanın açılış töreninde konuşma yapan Jean-Pascal Tricoire, dünyamızın temel sorunlarından birinin giderek artan enerji ihtiyacı olduğunu ve elektrik tüketiminin 2030 yılına kadar ikiye katlanacağını söyledi. Bu yüzden enerjiden tasarrufun ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının kaçınılmaz olduğunu belirten Tricoire, “Bizler Schneider Electric olarak şirketlerin optimum düzeyde enerji verimliliği gerçekleştirmelerini mümkün hale getiriyoruz. Bu son derece önemli, çünkü dünyada elektriğin yüzde 41’den fazlasını endüstriyel ve ticari binalar      tüketiyor” dedi.
Yeni fabrika ihracat merkezi olacak
Yeni fabrikalarını Schneider Electric’in ihracat merkezi olarak konumlandırdıklarının altını çizen Tricoire: “Birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Kuzey Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yapacağımız ihracatı Manisa fabrikası ile gerçekleştireceğiz. Türkiye, Manisa Fabrikası ile küresel üretim merkezi ve ihracat üssü olacak” dedi. Fabrika’nın 1200 çalışanı ile istihdam sağlayacağını, gelecek yılda da gelişimi inovasyonla, yeni yatırımlarla ve istihdam artışıyla sürdürmek istediklerini kaydeden Tricoire: “Türkiye piyasası, Avrupa için en önemli ve en büyük üretici durumundadır. Buradaki enerjiyi güvenli ve etkili kullanmak istiyoruz. Bu doğrultuda, Türk şirketleri ve fabrikaları için de çözümler sunacağız” dedi.
Açılışta söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Akdeniz havzasının, Amerika ve Çin’den sonra en büyük pazar halindedir. Enerji Bakanlığı olarak, AB ülkelerinin yenilenebilir enerji kaynak hedefinin altında değiliz” dedi. 2023’e kadar tüm yerli kaynakları harekete geçirecek bir politika uyguladıklarını belirten Yıldız, “Schneider’in yatırımlarını bu doğrultuda destekliyorum. Büyük enerji üreticileri temizliğe önem verdiğinde, dünya kirliliğine de çözüm bulabilmiş olacağız” dedi.
Açılışa katılan Schneider Electric Türkiye Genel Müdürü ve Balkanlar ve Ortadoğu Bölge Başkanı Turhan Turhangil, “İlk aşamada 15 milyon avro yatırım yapılan fabrikanın yatırım miktarı, büyüme hızına bağlı olarak her yıl daha da artırılacak. Ekonomik şartlara rağmen, önümüzdeki üç yılda Türkiye’de 50 milyon avroluk yatırım planı uygulamaya devam edeceğiz. Yeni fabrikamızın tüm yatırım aşamaları tamamlandığında şu andakinin iki katı iş hacmine ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Enerji, altyapı, endüstri, bina otomasyonu ve veri merkezleri alanlarında faaliyet gösteren Schneider Electric, dünyada tüketilen enerjinin yüzde 72’si için verimlilik çözümleri sağlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics