spot 09 NİSAN 2012 / 10:30

Şirketlere tasarruf olanağı sunuyor, böylece iki kat büyüme hedefliyor

Dojop Teknoloji, büyük kurumlara yapacağı kurulumlarını artırmayı hedefliyor.

2005 yılında NComputing markasının dağıtıcılığını üstlenen Dojop Teknoloji, Türkiye dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk Cumhuriyetleri ve bazı Orta Doğu ülkelerinin de yönetimini gerçekleştiriyor. Sistemi bir bilgisayarın birden fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlayan altyapıyı hazırlamak olarak tanımlayan Dojop Teknoloji Kurucusu ve CEO’su S. Mustafa Canoğlu, “Ürünümüz bir Alman tarafından yaratılmış. Güney Kore’li bir mühendisle birleşilerek üretim Güney Kore’ye kaydırılıyor. Ürün geliştirilirken ABD’den bir yatırım alınıyor ve hızlı bir gelişim grafiğiyle Amerikalı bir şirket olarak bugünlere geliniyor” dedi.
Ürünün evrimsel sürecini tamamladığının altını çizen Canoğlu, “Ürünümüzün çalışma mantığı aslında çok basit. Günümüzün gelişmiş bilgisayarlarının çoğu zaman kullanılmayan yeteneklerini birden çok kullanıcıya paylaştırıyoruz. Bu çok ekonomik bir model. Standart uygulamalara baktığımız zaman ortalama bir kullanıcı özellikle işlemcilerin yüzde üçünü kullanıyor. Sadece donanımdan bahsetmiyoruz. Kendimize ait patentli SoC (System On Chip) ve UxP (User Extension Protocol) ile donanımın yanında destek çözümümüzü de sunuyoruz. Bunu bir masaüstü sanallaştırması olarak da özetleyebiliriz” dedi.
NComputing teknolojisinin mevcut bilgisayarların kullanılmayan gücünü paylaştırarak kullanıcılara avantaj sağladığını da belirten Canoğlu, “Bir bilgisayara yüzlerce kullanıcının erişebilmesini sağlayan teknoloji sayesinde program yükleme, yazılım ve donanım problemlerinin giderilmesi, anti virüs yazılımlarının kurulması ve makinelerin taranması gibi uzun süren işlerden dolayısıyla yüksek bakım maliyetleriyle uğraşmaktan kurtulmak mümkün. Fazla sayıda bilgisayarın kullanıldığı kurumlar için ideal bir çözüm olan NComputing, yenileme maliyetlerini ve yönetim zorluklarını ortadan kaldırıyor. Diğer bilgisayar sistemlerine göre yüzde 80 daha ucuz. Bu nedenle ülkemizde ciddi oranda tercih ediliyor” dedi.
Türkiye’de şu anda 40 binden fazla cihaz kurulum yaptıklarını da söyleyen Canoğu, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Birden fazla bilgisayar kullanılan ama bilgisayarla problemi olan her yer bizim müşterimiz. Bu 40 bin adetlik cihaz halen çok ilginç projelerde de kullanılıyor. Örneğin sosyal sorumluluk projelerden biri olan Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile birlikte yürüttüğümüz Ateş Böceği Projesi. Eğitim sektöründe üniversiteler ağırlıklı olarak kullanıyor. Dumlupınar Üniversitesi bütün sınıflarını bizim cihazlarımızla durumda.”
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics