spot 02 TEMMUZ 2012 / 11:35

Süt üretimi kayıt altına alınıyor, mobil cihazlardan takip ediliyor

Vodafone, süt üretim sürecini mobil iletişim sektörüyle bir araya getirerek, bütün bilgilerin sayısal ortamda izlenmesine olanak sağlayacak.

Tarımsal ürünlerin kayıt altına alınmaması verim ve hizmet kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için Vodafone mobil cihazlar üzerinde görüntülenebilen bir takip sistemi oluşturdu. Daha önce Rize’de tanıtımını gerçekleştirdikleri “Telemetri Sistemi ile Çay Ölçümü Uygulaması” ile tarım alanında otomasyona geçilmesinin önünü açan Vodafone, şimdi de süt üreticilerine hizmet götürdü.
Vodafone Süt Kayıt Sistemi’yle birlikte çiftçilerin ne zaman, ne kadar süt teslim ettikleri cep telefonlarına anlık olarak gelen kısa mesajlarla takip edilebilecek. Bu sayede bütün üretim süreci kayıt altına alınabilecek. Daha önce elle yapılan kayıt işlemi, karne benzeri bir deftere giriliyordu.
Süt toplama noktalarındaki sayısal tankerlere sütlerini boşaltan çiftçiler, kendileri için oluşturulan kullanıcı profillerinde kaç kilo süt getirildiği görebilecek. Yeni sistemle birlikte, süt birlikleri, firmalar ve çiftçiler ne kadar süt toplandığını anlık olarak öğrenebilecekler. Bununla birlikte anlık bilgi sistemi sayesinde acil durumlarda hızla plan değiştirerek daha etkin lojistik ve üretim planlama şansına erişecekler.
Özellikle sürdürülebilir tarım ve doğal kaynak yönetimi açısından büyük önem taşıyan proje, elde edilen verilerin daha düzenli ve tüm paydaşlarla şeffaf şekilde paylaşabilecekleri bir altyapıyla saklanabilmesini sağlayacak.
Vodafone müşterisi olan bütün çiftçilerin faydalanabildiği uygulama, tüm Android tabletler üzerinde çalışıyor.

Sürdürülebilir tarım geleceği şekillendirecek
Düzenlenen toplantıya katılan Stonyfield Yönetim Kurulu Başkanı Gary Hirshberg, dünya üzerinde sürdürülebilir iş modelleri yaratmaya yönelik ufak girişimlerin bir araya gelmesiyle birlikte gelecekte oluşabilecek kısıtlı kaynak sorununa daha verimli çözümler üretilebileceğini söyledi. Türkiye’nin tarım konusunda oldukça elverişli bir ülke olduğuna değinen Hirshberg, mobil iletişim teknolojileriyle birlikte bu konuda önde gelen ülkelerden biri haline gelebileceğini vurguladı. Küçük çiftçilerin sağlıklı besini, kârlı ve sürdürülebilir bir şekilde üretmesine imkan tanıyacak bu teknolojinin önemini belirten Hirshberg, geliştirilen süt kayıt sisteminin sürdürülebilir tarım konusunda mihenk taşı olacağını iddia etti.
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics