spot 18 EYLÜL 2011 / 16:35

Tanımlanabilen risk, avantaj sağlar

Experian, risk profilleri ile farklı sektörlere avantaj sunuyor.

Bireylerin risk profillerinin oluşturulması ile birçok sektöre önemli avantajlar sağlayan Experian Türkiye, elektrik ve gaz dağıtım şirketlerinin de ilgisini bekliyor.

Kredi başvuruları esnasında bireylerin şirketlerle paylaştıkları çeşitli demografik bilgilerin istatistik modellerle değerlendirilmesi, bireylerin risk profillerini oluşturuyor. Kurumların pazarlama ve risk beklentilerine göre şekillendirilen bu çalışmaların farklılıklar gösterdiğine işaret eden Experian Ülke Müdürü Cenker Özhelvacı, Türkiye yapılanmalarını şöyle anlattı:
“Experian, 41 ülkede ofisi, 80’den fazla ülkede de müşterileri olan bir şirket. Türkiye ofisi 2000 yılında İstanbul’da açıldı ve burası, tüm Ortadoğu pazarının yönetildiği bölgesel bir ofis. İstanbul’a bağlı olarak çalışan Dubai ofisi ile toplamda 17 ülkeye, Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bankalar, finans kuruluşları ve telekomünikasyon şirketlerine hizmet veriyoruz.”

Elektrik ve gaz dağıtım
şirketleri ön planda
Experian Türkiye, 2010 yılından itibaren telekom sektöründeki müşterilerine hizmet vermeye başladı. Özhelvacı, “Yeni özelleşen sektörde kredi riski, tahsilat, sahte başvuruların yönetilmesi gibi konularda farkındalık yaratmak amacıyla görüşmeler yapıyoruz” derken, bu sektörün de 2012 yılından itibaren müşterileri arasında yer alacağına inandığını vurguladı.
Türkiye’deki yasal düzenlemeler ve mevzuat yapısında olası değişiklikler Experian tarafından küresel olarak sunulan bazı hizmetlerin Türkiye’de de sunulabilmesini gündeme getirebilecek. Türkiye’de yatırım için çeşitli alternatifler de değerlendiriliyor. “Birleşme ve satın almalar buna dahil” diyen Özhelvacı ekledi: “Beklentilerimize uygun her türlü değişiklik, çalışmalarımıza olan ilgiyi artıracak.”
Risk profillerine ek olarak, oluşturulan skorkartları, hem kurumdan kuruma hem de aynı şirket bünyesinde üründen ürüne de farklılaşıyor. Örnek olarak, kredi kartlarına yönelik modelin, otomobil kredisi başvuruları için kullanılamamasını gösteren Özhelvacı, “Skorkartlar risk yönetimi birimlerinin sahipliğinde uygulamaya alınır ve satış, pazarlama, operasyon birimleriyle bile paylaşılmaz” dedi. Çünkü farklı bilgilerin kullanılması sonucunda, başvuru sahiplerinin gerçek profillerini olduğundan daha iyi veya daha kötü göstermesi riski var.
Kurumların kendi bünyelerinde kullandıkları bu modellere ek olarak, kredi bürosu yapısında da, toplanan bilgiler bireyler hakkında kredi riskini ve kredilerin performansını gösteriyor. Özhelvacı, şöyle devam etti: “Kredi bürosundaki bu bilgilere istinaden de bir model çalışır ve modelin kendisi değil, ama sonucu kredi veren kurumlarla paylaşılır. Her iki modelin kullanılması birey hakkında kredi kararının daha isabetli olmasını sağlar. Bilgi ne kadar fazlaysa, kararlar o kadar başarılı olur.”

Optimizasyonda uzmanlık

Experian Türkiye, 28 Eylül’de Swissotel The Bosphorus’ta “Experian Day 2011: “Verinizi Başarı Hikayesine Dönüştürün” etkinliği ile bankacılık, finans ve telekomünikasyon sektörlerinden üst düzey yöneticileri ağırlayacak, optimizasyon konusunu detaylarıyla ele alınacak. Experian, İstanbul ofisine yatırıma devam ederken, yeni yasal düzenlemelerle artacak iş potansiyeli paralelinde Özhelvacı, Ankara’da ofis açmayı değerlendirebileceklerini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:838

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics