spot 28 KASIM 2010 / 18:00

Tehlikeler kullanıcılara ulaşmadan engelleniyor

Trend Micro, bulut bilişim tabanlı güvenlik çözümlerinde iddialı.


Trend Micro’nun son yıllarda ortaya koyduğu bulut bilişim tabanlı güvenlik çözümleri ve şirketin Türkiye’deki hedeflerini konuştuk.

Trend Micro Akdeniz Bölgesi Pazarlama Sorumlusu Sibel Yılmaz son yıllarda Trend Micro’nun gelişimi ve yeni çözümlerini aktardı. Dünya çapında 4 binin üzerinde çalışanıyla hizmet ürettiklerini belirten Yılmaz, ülkemizde de 16 kişiyle çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. İnternet içerik güvenliği piyasasında yer alan şirketin gelecek yıllarda da aynı rotada seyretmesini istediklerini söyleyen Yılmaz, güvenlik çözümlerine bakıldığında e-posta, web ve uç nokta güvenliği konusunda ilk üç şirket içinde yer alırken sanallaştırma ve bulut bilişim güvenliği konusunda lider şirket olduklarına değindi.
Bireysel tüketici, KOBİ ve kurumsal pazarda yer alan Tren Micro, veri merkezi konusunda da fiziksel ve sanal sunucuların yanı sıra buluttaki sunucular üzerinde güvenlik çözümleri üretmeyi sürdürüyor.
Yaklaşık 6 yıldır üzerinde çalışılan ve iki yıldır ürünlerde kullanılan bulut bilişim teknolojisini kullanan Smart Protection Network ile tehlikelere çok daha hızlı önlem alınabiliyor. Sistemin çalışma prensibinden bahseden Yılmaz, “Sistem bulut üzerinde bulunan üç veritabanının web, dosya ve e-posta verilerini topluyor. Bu veriler hızla analiz edilerek yine internet üzerinde bulunan veritabanına ekleniyor. Böylece tehditlere hızlı çözüm bulunmuşken henüz tehditler bilgisayarlara ulaşmadan engellenebiliyor” dedi.
Sistemin geliştirilme sebeplerini sıralayan Trend Micro Güvenlik Danışmanı İbrahim Eskiocak, “Her bir buçuk saniyede bir yeni tehdit ortaya çıkıyor. Bu tehditler çoğunlukla web üzerinden geliyor. Bu sebeple artık güvenlik şirketleri çok daha hızlı olmak zorunda kalıyor. Güvenlik şirketlerinin her bilgisayara ulaşarak önlemlerini götürmesi oldukça zor ve performansı azaltan bir uygulama, ayrıca bant genişliği de çalıyor” dedi.

Artan sanallaştırma eğilimi güvenlik çözümlerine yön veriyor
Sanallaştırmanın devam edeceğini öngören şirket, bu konuda tecrübelerini artırarak çözümler sunmaya devam etmek istiyor. Sanallaştırma sunucularında güvenlik kriterleri ve riskleri daha farklı olduğunu belirten Eskiocak: “Veri merkezlerinde yaşanan değişim süreciyle sanallaştırma artıyor. Ancak bu da kullanıcıların endişesinin artmasına sebep oluyor. Olası tehditlerin yanına bir de sanallaştırmadan doğan endişeler geliyor. Buluta yüklenen veriler ne kadar güvenli olacak, kimin elinde bulunacağından emin olmak gerekiyor.”
Trend Micro’nun geliştirdiği sistemle sanal sunucular şifrelenebiliyorken, sunucuların içindeki veriler de bağımsız olarak şifrelenebiliyor.
Sanallaştırma dendiğinde akla ilk olarak artan performans ve azalan iş gücü kaybı geliyor. Bunlar sağlanırken güvenlik devreye girerek her şeyi berbat edebilir. Bu konuda da Smart Protection Network sisteminin faydalarını gördüklerini belirten Eskiocak, “Sanal sunucuların güvenliği hipervizör katmanda sağlandığında, işlemci gücünde çok daha az kayıp sağlanıyor. Ayrıca güvenlik yönetimini de tek bir ekrandan sağlayarak, tüm hizmetleri organizasyonun isteğine göre şekillendirebiliyor” diye ifade etti.
Trend Micro son bir yıldır bireysel kullanıcılara hizmet veriyor. Bir yıl içinde gelinen durum şirketi memnun ederken yeni yılda çok daha yaygın bir güvenlik çözümü olmayı hedefliyor. Kurumsal Satış Müdürü Özge Gül Layık, kurumsal alandaki başarılı sistemlerini bireysel kullanıcılara da sunduklarını belirtti. Layık, yine kurumsal taraftaki gibi Smart Protection Network sistemiyle son kullanıcının sistem performansında düşüş yaşamadan güvenlik sağlayabildiğinden bahsetti. Bunun yanında, 2011’de daha geniş satış kanalları kullanarak kullanıcılara ulaşılacağını belirten Layık, pazar paylarını hızla artırdıklarını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:797