spot 27 HAZİRAN 2010 / 18:00

Teknolojiler stratejileri yeniden şekillendiriyor

P&G iş süreçlerini teknoloji adımlarıyla verimli hale getiriyor.

İş süreçlerinin önemli bir parçası haline gelen teknoloji, P&G’nin ortaya koyduğu stratejileri şekillendiriyor.
B ilişim teknolojileri her sektör için önemli bir araç. Ancak bazı sektörlerde çok daha kritik hale geliyor. Hızlı tüketim malları (FMCG) sektörü de bunlardan biri. Bir ürünün; üretiminden tüketiciye ulaştığı ana kadar tüm iş süreçlerinde bilişimin katkıları görülüyor.
Küresel FMCG devi P&G de bu paralelde yatırımlarını sürdürüyor. Şirketin bölgesel buluşması için İstanbul’a gelen P&G’nin Global Business Services (Küresel İş Servisleri-GBS) Birimi İş Süreçleri ve Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Marta Foster, P&G’nin bilişim perspektifi hakkında sorularımızı yanıtladı.
Şirketiçi etkinlik kapsamında Türkiye’de iş süreçlerinin yanı sıra toplamda GBS ve BT yatırımları değerlendirildi. Burada bölgesel ekiple bir araya geldiklerini belirten Foster, Türkiye’deki iş süreçlerine en etkin çözümleri nasıl getirebileceklerine dair değerlendirme yaptıklarını söyledi. Bu etkinlik yılda 2 ile 4 kez düzenli aralıklarla gerçekleştiriliyor.
Bilgi ve iletişim teknolojinin iş süreçlerindeki önemini vurgulayan Foster, son üç yıldır P&G içinde BT’nin düzenli bir dönüşüm süreci yaşadığını vurguladı. Bu anlamda beş yıl önce isim değişikliği olduğunu belirten Foster, bilgi teknolojilerini; bilgi ve karar çözümleri (information and decision solutions - IDS) olarak değiştirdiklerini söyledi. Bu değişimin öneminin altını çizen Foster, “Şirkete bilgi teknolojileri yapıları kurmaktan öte bilgi ve karar çözümleri sağlıyoruz. Bu anlamda daha stratejik bir noktadayız” dedi.

İş ihtiyaçlarını çözüme dönüştüren yapı
Bilgi ve iletişim yapıları şirketin işleyişini birebir etkiliyor. IDS organizasyonu kapsamında iş birimleri içinde yer alan ekip arkadaşları olduğunu belirten Foster, bu ekiplerin iş gerekliliklerini çözüme dönüştürdüklerini kaydetti. Bunun ardından küresel servisler yapısı geliyor. “Biz dünyadaki en geniş tüketici ürünleri şirketiyiz. BT, iş süreçlerinde ölçeklenebilir ve doğru seçilmiş çözümleri ortaya koymalı. Teknoloji iş süreçlerimizde çok etkin bir yere sahip. Hatta tüm iş süreçlerimizin teknolojiyle ilişkilendirilmiş durumda olduğunu söylersek yanılmayız. Bu anlamda şirketi sayısallaştırma üzerine bir stratejimiz söz konusu” diyen Foster, bu strateji kapsamında bütün teknoloji kullanan süreçleri birbirine bağlamayı; birbiriyle konuşan sistemler yapılandırmayı hedeflediklerini ifade etti.
P&G bünyesinde BT projeleri düzenli olarak sürüyor. Son dönemde bilgi teknolojileri açısından üç stratejiye odaklandıklarını belirten Foster, konuyla ilgili şunları aktardı: “Bunlardan birincisi şirketin sayısallaştırılması. Dünyadaki en geniş SAP ERP uyarlamalarından birine sahibiz. Şu anda Kuzey Amerika’da SAP kurulumun sürecini tamamlamak üzereyiz. Bu sayısallaştırma kapsamında gerçekleşen bir çalışma. Diğer yandan ‘visualize’ stratejimiz söz konusu. Bu kapsamda sahip olduğumuz bilgiyi bu teknolojilerle yapılandırıyoruz. Bu sayede karar vericilerin daha sağlıklı hareket etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Üçüncü strateji ise simüle etmek. Burada ise iş performanslarının nereye ulaştığını öngörmek için simülasyon modelleri kullanıyoruz.” İş dünyası ve endüstrinin hızlı gelişimine işaret eden Foster, eskiden bir uygulamayı bünyenizde yapılandırmak birkaç yıl alırdı. İşle gelen talepler dolayısıyla bu artık söz konusu bile olamaz. İş tarafının ihtiyaçları hızla değişiyor. BT açısından bakıldığında, daha hızlı şekilde bu ihtiyaçları tanımlıyor, iş süreçlerine katıyor ve ölçümlüyoruz” dedi.

Marta FosterSürdürülebilir yaşam için yeni projeler

Sürdürülebilirlik kavramı P&G için son dönemde öne çıkanlardan biri. Bu anlamda pek çok proje hayata geçiren şirketin son dönemde gerçekleştirdiği bir çalışma da Cisco ile hayata geçirdiği TelePresence projesi oldu. Bu konuda ciddi bir yatırım yapan şirket, projenin tamamlanmasının ardından bu teknolojiyle gerçekleştirdiği toplantılarla altı aylık bir süreçte 6 bin ulusal uçuş kadar tasarruf sağlamış oldu. Foster bu çalışmada seyahatten kaynaklanan tasarrufun yanı sıra enerji tasarrufuna dikkat çekti. Ayrıca Xerox ile baskı merkezi yönetimi üzerine bir sistemi devreye aldıklarını söyleyen Foster, bu sayede kağıt kullanımını yüzde 30; enerji kullanımını ise yüzde 40 oranında düşürdüklerini söyledi. P&G, dünyanın bir yanına ürünlerini dağıtan araçların bıraktığı karbon izini azaltmak adına da çalışmalarını sürdürüyor.
P&G Türkiye, Türkiye’ye özel ‘Sürdürülebilir Kalkınma Özet Raporu’nu yayınladı. Rapor, Türkiye’deki çevresel ve sosyal çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla her iki yılda bir yayınlayacak. Rapora göre, Türkiye’deki tüm P&G üretim tesislerinde, 2007 - 2009 yılları arasında yüzde 15 enerji, yüzde 12 oranında su tasarrufu sağlanırken, atık çıkışı yüzde 30 oranında azaltıldı.
ETİKETLER : sayı:777

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics