spot 18 EYLÜL 2011 / 15:44

Teknolojiyi üretenler yarışacak

Teknoloji Ödülleri ve Kongresi bu yıl 10. kez düzenleniyor. Ödüller için başvurular başladı.

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından Türkiye’nin teknoloji üreten bir ülke konumuna gelmesi yolunda yaratıcı, yenilikçi, teknik mükemmeliyete ve rekabet özelliklerine sahip ürün ve süreçleri değerlendirerek ödüllendirmek amacıyla oluşturulan “Teknoloji Ödülleri ve Kongresi”; bu yıl 10’uncu defa düzenleniyor. 1997 yılında oluşturulan Teknoloji Ödülleri’nin ön başvuru süreci, 13 Eylül 2011 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla başladı. Toplantıya TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak, TTGV Genel Sekreteri Mete Çakmakçı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner katıldı. TÜBİTAK TEYDEB Başkan Yardımcısı Hilmi Yavuz ise toplantıda ödüllere başvuru ve değerlendirme süreci konulu bir sunum yaptı.
TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak, toplantıda yaptığı konuşmada Teknoloji Ödülleri’nin, ülke kalkınmasında teknolojinin önemi ve Ar-Ge odaklı kalkınmanın gerekliliği konusunda önemli bir farkındalık yarattığını belirtti. 1997 yılından bu yana düzenlenen Teknoloji Ödülleri’ne olan ilginin her yıl katlanarak devam ettiğini vurgulayan Altunbaşak, özel sektörde Ar-Ge harcamalarında son yıllarda önemli bir artış meydana geldiğini; 2002 yılında özel sektördeki Ar-Ge harcamalarının 832 milyon TL olduğunu, 2009 yılında ise bu rakamın 3.4 milyar TL’ye ulaştığını belirtti. Altunbaşak, bu gelişmelere paralel olarak 2009 yılında ödüle toplam 221 projenin başvurduğunu söyledi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Boyner ise Teknoloji Ödülleri’nin düzenleme amacının özel sektördeki teknoloji ve inovasyon alanında yaratılan başarı hikayelerinin kamuoyunda görünür kılmak olduğunu söyledi.

İki aşamalı başvuru sürecinde ön başvuru için son tarih 4 Kasım
Teknoloji Ödülleri, şirketlerin başarı öykülerini toplumun gündemine taşıyarak başarının altına imza atan şirketleri teşvik etmeyi, toplumumuzda araştırma, teknoloji geliştirme ve yenilikçilik konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Başvurular iki aşamalı (ön başvuru ve son başvuru) olarak alınacak. Kuruluşlar, pazara sunulmuş ya da sunulmamış, bir veya birden fazla ürün/süreç geliştirme veya iyileştirme çalışmaları ile Teknoloji Ödülleri Programı’na başvurabiliyor. Teknoloji Ödülleri değerlendirme sisteminde, farklı ölçekteki şirketleri en uygun şekilde karşılaştırmak amacıyla, “mikro”, “küçük”, “orta” ve “büyük/bağlı” olmak üzere 4 ayrı şirket ölçeğinin, hem “ürün” hem de “süreç” başlıkları altında değerlendirilmesi ile 8 ödül ve şirket ölçeğinden bağımsız olarak 1 adet “Büyük Ödül” verilmesi öngörülüyor. 10. Teknoloji Ödülleri ön başvuruları 13 Eylül 2011 tarihinde başladı. Başvurular 4 Kasım 2011 tarihine kadar sürecek.
ETİKETLER : Sayı:838

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics