spot 02 TEMMUZ 2012 / 10:37

Teşviklerdeki tüm detaylar

İTO üyeleri bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne yönelik yeni teşvik sisteminde yer alan desteklerle ilgili biraraya geldi.

İTO üyeleri bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne yönelik yeni teşvik sisteminde yer alan desteklerle ilgili olarak ‘Bilişim Sektörüne Yönelik Teşvik ve Destekler Semineri’nde biraraya gelerek, konuyla ilgili raporu da inceleme fırsatı buldu. 12 Haziran’da İTO Genel Merkezi’nde düzenlenen ve 350’den fazla kişinin katıldığı seminerde, başta KOBİ’ler olmak üzere birçok şirkete yatırım ve ihracat imkanı sağlandığı üzerinde duruldu. Yeni teşvik sisteminden, yürürlüğe giren destekler ile, halihazırda diğer kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan teşvikler ile ilgili olarak kapsamlı bilgiler paylaşıldı.
Seminerin açış konuşmasında konuşan İTO Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, 2023 yılı hedeflerinin önde geleninin Türkiye’yi dünyanın 10’uncu büyük ekonomisine kavuşturmak olduğunu belirterek, Türkiye’nin üretilen ve ihraç edilen ürünler bazında da nitelikli, katma değeri yüksek teknolojiye geçmiş olması gerektiğini söyledi. Helvacı, bu kapsamda yapılacak çalışmaların başında bilişim teknolojileri alanında yapılan yatırımlar ve bu konuda üretilen ürünler olduğunu vurguladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Levent Hansu da seminerde, hazırlanan ‘Ar-Ge Projelerinin Teşvik Edilmesi ve Desteklenmesi Yönetmelik Taslağı’ hakkında bilgi vererek, taslak ile ilgili çalışmaların sürdüğünü de hatırlattı. Akser’in ardından söz alan KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası Hizmet Merkezi Müdürü Servet Koçak da konuyla ilgili şu detayları paylaştı:
“KOSGEB’in yedi adet destek programı var ve KOSGEB’de, destekler ve proje dosyası hazırlık yöntemleri ile ilgili olarak firmalara sürekli eğitimler veriliyor. Destek oranı yüzde 75 ve amacımız; Ar-Ge ve inovasyon projesi kamu kaynakları ile desteklenerek başarıyla tamamlanmış veya patent belgesi ile korunan veya doktora çalışması ile ortaya çıkan yeni bir ürünün ticarileştirilmesi faaliyetini desteklemek.”
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics