spot 16 MAYIS 2010 / 18:00

Trend Micro bataklığı kurutuyor

Yeni teknolojiyle virüs ve benzeri tehditler, kaynağında bulunuyor ve engelleniyor.

Trend Micro, yeni teknolojisiyle virüs ve benzeri tehditlerin kaynağını buluyor ve tehditi bu noktada engelliyor.
Geçtiğimiz yeni bir yapılanma sürecine giren Trend Micro, Türkiye pazarında bu süreci tamamlamak üzere. Türkiye yapılanması ülkemizin yanı sıra İsrail, Yunanistan, Malta, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum kesimini de kapsıyor. Türkiye’deki organizasyonun omurgasını oluşturma sürecinde olduklarını belirten Trend Micro Akdeniz Bölge Müdürü Ercan Aydın, Türkiye ofisinin yapılanma sürecinin tamamlanmasının ardından gelecek yıl İsrail ve Yunanistan ofislerini açacaklarını bildirdi. Trend Micro bu paralelde ülkemizdeki çalışan sayısını da artırıyor.
Şirket yeni yapılanmayla yeni proaktif koruma sağlayan teknolojisi Smart Protection Network’le ilgili doğru mesajları pazara vermeyi amaçlıyor. Bu teknolojiyle tehditleri internet bulutu içerisinde tespit edip kullanıcıya erişmesini engellediklerini belirten Ercan Aydın, ilginç bir örnekle çözümü anlattı: “Malware ve virüs benzeri tehditler, bir anlamda evinizin içine girmiş sivrisinekler gibidir. Günümüzde çoğu virüsü gece siz uyurken gelip kanınızı emen sinekler gibi düşünebilirsiniz. Şu anki teknolojide bunlarla mücadele, elinize sineklik alıp tek tek sinekleri öldürmeye benziyor ki bunu biz de kullanıyoruz. Bunun ötesinde bazı kurumlarda ek tedbirler de kullanılıyor. Bunlardan biri kapılara sineklik takmak olarak düşünebileceğimiz güvenlik duvarı. Biz bunu da yapıyoruz. Ürünleri şirkete giriş seviyesinde pozisyonlandırıyoruz. Ama bu dışarı çıkan çalışanların sorununu çözmüyor. Çünkü dışarıda bol bol sinek söz konusu. Dolayısıyla dışarıda oldukları zaman bir şekilde bu enfeksiyonu alıyorlar. Biz yeni çözümünüzle ne yapıyoruz? Sineğin geldiği yer neresiyse tespit ederek bataklığı kurutuyoruz.”
Dünya genelinde virüs, malware üretim ve dağıtımının yüzde 95’inden fazlasının web siteleri üzerinden yapılmaya başlandığını hatırlatan Aydın, “Bir web sitesini ziyaret ediyorsunuz ve o sırada enfeksiyon kapıyorsunuz. Bu nedenle bataklık neresi önce onu bilmeniz gerekiyor” dedi. Trend Micro, geçen yıl itibariyle bu uygulamayı tüm ürünleriyle bütünleştirmiş durumda.

TrendMicroNetbook sınıfına yönelik yeni ürün

Antivirüs programlarının bilgisayarda kapladığı yer dolayısıyla performans düşüşüne neden olduğuna işaret eden Aydın, bu teknolojinin işin yüzde 80’ini bulutta gerçekleştirmesi dolayısıyla aktif olarak koruma sağlamasına karşın bilgisayarın yükünü hafiflettiğini vurguladı. Şirket bu teknolojiyi kullanan yeni bir ürünü de piyasaya çıkardı. Titanium netbook sınıfı ürünler başta olmak üzere mobil grubu hedefliyor ve proaktif bir çözüm sunuyor. Aydın ürün hakkında şunları söyledi: “En hafif antivirüs programının kapladığı yer 400 megabaytın üzerinde. Bu ürün ise 140 megabaytlık bir yer kaplıyor. Bununla bilgisayar üzerinde tabii ki temel korumayı sağlıyoruz. Bilgisayarı internete bağlıyken ki saldırıların yüzde 90’ı oradan geliyor, söz konusu saldırılara  karşı bulutta koruyoruz. Bu sayede kullanıcı daha rahat çalışıyor ve performansla ilgili sorunları ortadan kalkıyor. Bu teknoloji bütün ürünlerimizle bütünleşmiş durumda. Bu sayede hem performans hem de yüksek seviyede koruma sağlıyoruz.” Aydın, bireysel taraftaki ürünlerinde Türkçeleştirme çalışmasını gerçekleştirdiklerini ve sanallaştırma konusunda yeni ürünleri sunmaya hazırlanıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics