spot 01 TEMMUZ 2011 / 16:58

Trusteer, İHS Telekom ile Türkiye pazarında

İnternet bankacılığı kullanıcılarını koruyan Trusteer’in dağıtıcılığını IHS Telekom aldı.

Dünyada milyonlarca internet bankacılığı kullanıcısını aktif koruyan, Bank of America, HSBC, ING Bank gibi önemli referanslara sahip olan Trusteer’in Türkiye dağıtıcılığını IHS Telekom aldı.
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet bankacılığı kullanımı artıyor. Her yaş grubundan teknolojiyi çeşitli düzeylerde kullanabilen insanlar, şube bankacılığından internet bankacılığına kayıyorlar. Artan kullanım diğer yandan kötü amaçlı yazılım ve uygulamaların bu alana yönelik ilgisini ve hevesini de artırıyor. İnternet bankacılığına erişebileceğimiz cihazlar çeşitlendikçe, her geçen gün yeni bir tehdit ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz dönemde Zeus ve Tatanga gibi bankacılık trojanlarının ismini sıkça duymuştuk. İşte Trusteer şirketi, geliştirdiği çözümlerle dünyada internet bankacılığı güvenliği alanında en önemli markalardan biri. New York merkezli şirket, dünyada 20 milyondan fazla internet bankacılığı kullanıcısını aktif olarak korurken, referansları arasında ING, Bank of America, HSBC, Santander Bank gibi önemli bankalar var. Trusteer, Türkiye pazarına ise IHS Telekom ile giriyor. 1999’dan beri faaliyet gösteren IHS Telekom, Haziran 2009 tarihi itibariyle VeriSign’in Türkiye’de yetkili iş ortağı olmuştu. IHS, şimdi de Trusteer’in Türkiye dağıtıcısı oldu. Trusteer ile ilgili İHS Telekom Genel Müdürü Emre Sayın ile konuştuk.

Zararlı yazılımların hedeflerine ulaşmasını engelliyor
Trusteer’in istemciler üzerine kurulan, çekirdek seviyesinde çalışan bir güvenlik yazılımı olduğunu anlatan Sayın, Rapport uygulamasının imza tabanlı çalışmadığını, istemci üzerine kurulduktan sonra, istemci bellek uzayı ve ağ iletişim güvenliği kanalları üzerinde denetim kurarak bu kanalları izlediğini belirtti. Sayın, “Güvenli olmayan iletişim kanallarını şifreleyerek, ya da istenmeyen erişimleri engelleyerek etkin koruma sağlıyor. Rapport tarayıcı bağımlı çalışmaz, Internet Explorer kurulu bir istemciye, Rapport kurulduktan daha sonra Firefox yada Chromium kurulsa bile bu tarayıcı uygulamaları üzerinde yapılan işlemleri otomatikman koruma kapsamına alıyor. Rapport kullanıcı üzerinde yüklü olabilecek her tür trojanı bertaraf edebiliyor. İstemci üzerinde bu tip trojanlar kurulu bile olsa rapport bu zararlı yazılımların hedeflerine ulaşmasını kolayca engellemekte. Rapport istemcisi aynı zamanda Trusteer Server Snippet (TSS) aracılığı ile her bir internet bankacılığı müşterisi için ayrı ve gerçek zamanlı risk skoru sağlıyor. Risk skoru, Rapport’un banka kullanıcısının kullanmakta olduğu işletim sisteminin ve işletim sistemi üzerinde kurulu yama ve diğer uygulamaları değerlendirerek konsolide bir risk değerlendirmesi yapılarak oluşturuluyor. Rapport tespit ettiği ve engellediği her tür şüpheli erişimi, erişimi yapan uygulama ile birlikte buluta rapor ediyor” dedi.

Mobil cihazlardan erişimde de tam koruma
İnternet bankacılığına mobil cihazlardan da girildiğini anımsatan Sayın, mobil tarafta da tüm kollarda koruma sağladıklarını dile getrdi. Trusteer’in bütün Ar-Ge’sini bankacılık trojanlarına yoğunlaştırmış bir şirket olduğunun altını çizen Sayın, şunları söyledi: “Tabletler, IPTV gibi gelişmelerle tehditler çeşitleniyor. Yeni tehditler Trusteer laboratuvarlarında sürekli tespit ediliyor. Biz dünyadaki hedeflerin aynısını Türkiye’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye’de de çok önemli referanslarımızın olacağını öngörüyoruz. Türkiye’de bankalarla yakın ilişkideyiz, belli noktaya kadar geldiğimiz bankalar var.”
ETİKETLER : Sayı:828

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics