spot 24 OCAK 2010 / 18:00

TÜBİSAD çalışmalarının temeli farkındalık yaratma olacak

TÜBİSAD'ın yeni yönetim kurulu üyeleri basınla buluştu.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yeni yönetim kurulu üyeleri, derneğin çalışmalarını ve hedeflerini anlatmak üzere geçtiğimiz hafta bilişim ve ekonomi basınıyla bir araya geldiler. TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, telekom, bilgi teknolojileri, tüketici elektroniği ve yeni medya alanlarında faaliyet gösteren 200’den fazla aktif üyeleri ile birlikte 30 milyar dolarlık bir pazarın yüzde 95’ini temsil ettiklerini belirtti.
Turgut Gürsoy’un verdiği bilgilere göre TÜBİSAD’ın önümüzdeki dönemde ağırlık vereceği konulardan bir tanesi de iş dünyasının özellikle de KOBİ’lerin bilişim teknolojilerini kullanarak gelişmelerini sağlamak olacak. KOBİ’lerin, kişisel harcamalarındaki cömertliği bilişim teknolojileri yatırımlarında sergilemediğine dikkat çeken Gürsoy, “Halbuki bu işletmelerin rekabet ortamında başarılı olabilmeleri için bilişim teknolojilerini kullanmaları şart. Bu konudaki farkındalığı oluşturmak zorundayız” dedi.
Bugüne kadar hizmetin gerçek anlamda bir değere dönüşmesinin sağlanamadığını da belirten Gürsoy, bu yöndeki çalışmaların da hızlanacağını kaydetti.

TUBISAD2Yeni dönemde, yeni öneriler

Bilişim sektörünün, kamu dahil diğer tüm sektörlerin gelişmesi açısından bir kaldıraç görevi gördüğünü belirten Gürsoy, bu bilincin geliştirilmesi açısından somut öneriler oluşturduklarını belirtti. TÜBİSAD’ın da gerçekleşmesi için yoğun olarak çalışacağı öneriler şöyle sıralanıyor:
. Yeni ticaret kanunu yasalaşmalı
. Bilişimde liberalleşme sağlanmalı ve devlet alımları sektöre özel yöntemlerle yapılmalı
. E-dönüşüm farkındalığı yeniden yaratılmalı ve G20’de olduğu gibi bilişimde de ilk 20 ülke arasında olmak hedeflenmeli
. Doğru veri ve doğru bilgiye dayalı karar verme ortamı yaratılmalı
. Sektörlere ve KOBİ’lere çözüm odaklı yaklaşımlar sunulmalı ve katma değer anlatılmalı
. Katma değer üretmek için bilişim sektörü stratejik olarak desteklenecek sektörler arasına girmeli
. Eğitim programlarında bilişimin yeri artırılmalı, üniversite ve sektör ortak çalışmalı
. Sektördeki vergi yükü azaltılmalı.
ETİKETLER : Sayı:755
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN