spot 19 ŞUBAT 2012 / 13:58

Tur programınızı yaratma ve paylaşma zamanı

Armador Bilişim, önce İstanbul’u, ardından tüm Türkiye’yi tanıtmak için hayata geçirdiği projesiyle 4. İstanbul Innovation Investors Exchange’de yatırımcıların ilgisini toplamıştı. Armador’un 2004 yılında kurulduğunu, özellikle donanım ve yazılım çözümleri sunduğunu belirten Armador Bilişim Yönetici Ortağı Tansel Kaya, etkinlikteki çalışmalarının ‘Mytourkey.com’ projesi olduğunu söyledi. “Bu, Tarihsesleniyor.com projemizin bir devamı” diyen Kaya, şöyle devam etti:
“Yapmaya çalıştığımız şey insanların şehirleri gezme tarzını değiştirmek. Sultanahmet; tarihi yarımadanın kalbi. Tarihi içerikli diziler de insanların merakını artırdı. Turistler, kısa bir süre için geliyor ve harcadıkları da belli bir miktar var. Biz bu yapıyı değiştirmeye çalışıyoruz. Görsel bir şeyleri tecrübe etmeyi seviyor insanlar. Bu açıdan, rekabet ettiğiniz şey aslında eğlence sektörü. Tarihi yarımadada görsel açıdan zengin ve güzel hikayelerle örülmüş bir dünya var. Biz de, bu tarih tecrübesini hikayesel bir tarzda anlatmaya çalışıyor, bu yüzden mobil ve tablet ortamından kullanıcıya ulaşmayı önemsiyoruz.”
Hedef tüm Türkiye’yi kapsamak
Mytourkey.com, bir internet sitesi olarak yayında olan, tarihi yarımadadaki eserlerle ilgili bilgileri, haritadaki konumlarını, ek rotaları ve blog içeriğini barındıran Tarihsesleniyor.com projesinden doğuyor. Nisan ayında kullanıma sunulması hedeflenen Mytourkey ise bunun bir adım ötesine geçiyor, daha kapsamlı ve daha sosyal yapı hedefliyor. Rotaların kendileri için önemli olduğunu, yeme-içme gibi turizmin diğer alanlarını da bu yapıya katmak istediklerini belirten Kaya, “Tarihsesleniyor.com, tarihi eserlere yönelik bilgi alabileceğiniz bir yapı. Mytourkey’de de bu içerik tekrarlanacak ve yeni medya yapısında tur rehberliği olacak” dedi. Kaya’ya göre, turla gelmeyen yerli ve yabancı ziyaretçiler için bu yapı önemli bir araç olacak. Bu arada, Mytourkey ve Tarihsesleniyor şu an sadece tarihi yarımadayı kapsıyor. Ama Kaya, “Mytourkey; İstanbul ile başlayan ve Türkiye’nin tüm şehirlerine yayılacak bir proje. Bir yılda İstanbul’u tamamlamak istiyoruz. Ardından diğer şehirleri sisteme katacağız. 2013’te bölgedeki diğer ülkelere de sıçrayabiliriz” bilgisini verdi. Kaya, şu detayları paylaştı:
“Proje, Fatih Belediyesi tarafından desteklendi. Hedefimiz sponsorlarla projeyi geliştirmekti, ancak istediğimizi bulamadık. Armador Bilişim olarak projeyi sahiplendik ve destekledik. Proje, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği alıyor. Bu destekle Mytourkey aşamasına geliyoruz. İlerleyen süreçte yabancı yatırımcıyı bulmaya çalışacağız. Avrupa’ya açılırsak, Avrupa desteklerine başvuracağız. Tarihsesleniyor.com, özellikle İspanya ve Yunanistan’dan ilgi görüyor. QR kod, ses sistemi, video gibi bütünleşik bir yapısı var. Onlar da, kendi şehirleri için bizim birikimimizi istiyor. Ama önce İstanbul ve ardından tüm Türkiye’yi tamamlamak hedefimiz. Bu arada zirvede VentureBeat dergisi, Nisan ayında Silikon Vadisi’ndeki etkinliklerine katılmamızı istedi. Samsung yatırım şirketi de ilgi gösterdi. Ama Nisan ayına kadar en azından yatırımcı arayışımız yok. Önce Mytourkey’i aktif hale getireceğiz.”

Tur rehberiniz cepte olacak
Tarihsesleniyor’da resimler, sesli ve görüntülü bilgi var. Mytourkey ise sosyal ve paylaşım yapılabilir bir yapı sunacak. Eğlence, alışveriş, yeme-içmeye dair bilgi edinme ve indirimler de bu yapıda gündeme gelecek. “Tarihsesleniyor’un hedefi bilgi sunmak, Mytourkey ise etkileşimli bir tur bilgi kaynağı” ayrımını yapan Kaya, sitede üç boyutlu modellemelerin ve sayısı sürekli artacak videoların desteğiyle, daha farklı bir gezinti olanağı sunulacağını söyledi. Mytourkey’de kişiler kendi kullanıcı hesaplarında kendi rotalarını oluşturabilecek, bu rotaları paylaşabilecek. Son kullanıcı yorumlarıyla yaşayan bir yapı oluşacak olması, Kaya’ya göre, kendilerini sürekli geliştirmelerini sağlayacak, statik rotalar dinamik hale gelecek. 2012 yılı hedeflerini ise Kaya şöyle özetledi:
“Mytourkey’in tanıtımı ve yurtdışında yatırımcılarla görüşmeler öne çıkacak. 2012 sonuna kadar bu yapı oturmuş olacak. 2012 sonunda İstanbul’un her yerinde aktif olacağız. Yurtdışı bağlantılarımız varlığını koruyacak. Çünkü yatırım bulabilirsek, gelişim süreci hızlanacak.”

Turistin en kapsamlı bilgi kaynağı

Sitede bulunan videolar Muare Yapım’ın eseri. Videoların içeriği ve prodüksiyonunda bilfiil yer alan Hüseyin Karagöz, kullanıcıya farklı bir deneyim yaşattıklarını belirtti ve devam etti:
“Rotalarla, isterseniz rehberli bir tur gibi benim yer aldığım videolarla yol alabilirsiniz. Bu, tarihi mekanların öncesini hayalinizde canlandırmanızı sağlıyor. Çekim yorucu, ama ortaya çıkan şey verimli oluyor. Üniversitede eğitmenlik yaptım ve ardından TV sektöründe uzun yıllar projeler yarattım. Şimdi ise kente yönelik projeler tasarlıyoruz. Zaten böylece Tansel ve ekibiyle güzel bir işbirliği oluştu. TV’de yaptığım popüler programlar sayesinde sıkıcı olmayan bir içerik kurgulamayı başarıyorum. Bu videolarda, sadece tarihi bilgi vermekle yetinmeyip, kullanıcının beklentilerine yönelik önerileri de konumlandırmak istiyoruz. Bunlar sonuçta turizm faaliyetinde bütünün parçaları.”
ETİKETLER : Sayı:859