spot 07 EKİM 2012 / 12:02

Türkiye’nin en geniş çevrimiçi hizmet ağına sahibiz

PTT Genel Müdürü Osman Tural’dan kurumun çalışmaları, e-devlet yaklaşımı ve dönüşümü, hedefleri konusunda detaylı bilgi aldık.

» PTT’nin e-devlet yaklaşımından ve dönüşümünden söz edebilir misiniz?
PTT Genel Müdürlüğü olarak ulusal hizmetlerin verimliliğinin artırılmasında ve kamusal hizmetlerin sunumunda kullanılması zorunlu hale gelen e-devlet uygulamalarının ülkemizde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiği inancındayız. ‘e’ ile ilgili teknolojiyi en yoğun olarak kullanmaya özen gösteren bir kurumuz; genel müdürlüğümüzde e-yazışma’ya geçtik; evraklarımızı ‘soft’ ortamda imzalıyoruz. Bizim asıl işimiz postacılık; postacılığı da değişik yöntemlerle e’ye taşımaya çalışıyoruz. ‘En yakın PTT ve kayıtlı gönderi takibi’ işlemlerine e-devlet üzerinden ulaşılabiliniyor, ayrıca ‘e-Devlet Kapısı’ şifre zarflarının tüm PTT merkezlerinden dağıtılması konusunda Türksat ile bir işbirliği protokolü imzadık ve 18.12.2008 tarihinde işlemlere başlandı. Ancak e-devlet şifre dağıtım sayılarının potansiyel müşterinin büyüklüğü göz önüne alındığında bir hayli düşük olduğunu görüyoruz. Etkin ve daha az maliyetli kamu hizmeti sunmanın yolu olan e-devlet uygulamalarında yaşanan bu olumsuz durumu gidermek ve yaygınlaştırmak için öncelikle e-devletin hız, güvenlik, maliyet düşüklüğü gibi avantajları hakkında vatandaşlara bilgilendirme faaliyetleri yapılmalıdır.

» PTT olarak siz e-devlet hizmetlerinizde vatandaşlara ne tür avantajlar sağlıyorsunuz?
Öncelikle e-devlet ile etkin ve daha az maliyetli kamu hizmeti sunulabiliyor. Hız, güvenlik, maliyet düşüklüğü gibi avantajlar sağlıyoruz. Vatandaşımız e-devlet üzerinden; trafik ceza sorgulama, adlarına açılmış davaları takip etme, ilgili birimlere dilekçe gönderebilme, SGK iş dökümlerine bakabilme gibi pek çok hizmetten faydalanıyor. e-devlet’in şifre alım ücretinin 2 TL olduğunu hatırlatmak isterim.

» Çağrı merkezi hizmetiniz de bulunuyor…
444 1 788 Çağrı Merkezi müşterilerimizin zaman kaybını önlüyor. Posta çeki hesap bakiyeleri öğreniliyor, hesap hareketleriyle kayıtlı gönderi takibinin yapılabilmesi, etkileşimli posta çeki şifre sorunlarının daha kolay çözümlenebilmesi, müşterilerimizin talep ve önerilerini dile getirebilmeleri sağlanıyor. Çağrı merkezinde yürütülen hizmetler; 7 gün 24 saat sesli yanıt sistemi (IVR) ve müşteri temsilcileri tarafından veriliyor. 2008 yılına oranla 2011 yılında PTT Çağrı Merkezi’ne yapılan çağrı adedi 544 bin adetten 1 milyon 313 bin adede çıkarak 2,4 kat arttı.

» Hızlı Geçiş Sistemi çalışmalarındaki son durum nedir?
Sistem ucuz, KGS’nin beklemelerini ortadan kaldırıyor. Gayet güzel verilerle başladık. Yılın sonuna kadar KGS tamamen HGS’ye dönüştürülecek. Vatandaşlarımız mevcut KGS’deki paralarını da bize yükleyebiliyorlar. Vatandaşlarımızdan beklentimiz; bunu kullanmaları, uygulamanın yaygınlaşmasıyla birlikte vatandaşlar kolaylığını gördükçe buna karşı temayül olacağını düşünüyoruz.

Ülkemizin uluslararası aktarma merkezi olmasını istiyoruz

» Hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Ülke çapında 82 başmüdürlük, 1087 merkez, 2296 şube ve 1034 acente olmak üzere toplam 4418 iş yeriyle, Türkiye’nin en geniş çevrimiçi hizmet ağına sahip durumda olan PTT’nin faaliyet alanlarını; Posta, Banka ve Lojistik olarak 3 ana başlıkta toparlamak mümkün. Ülkemiz posta pazarının kademeli ve kontrollü bir şekilde serbestleştirilerek posta sektörünün amaçlanan rekabetçi ortama kavuşturulması, ayrıca posta sektörünün uluslararası rekabet gücünü artıracak düzenlemelerin yapılması hedeflerimiz arasında bulunuyor. Rekabet artırıcı tedbirlerin alınması, gümrük işlemlerinin posta hizmetlerini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi ve güncellenmesi çalışmalarına başladık. PTT’nin uluslararası alanda daha etkin şekilde temsil edilmesi ve tanıtımının yapılması da hedeflerimiz arasında. Ülkemizde uluslararası bir posta sektörü fuarının ve Dünya Posta Birliği kongresinin düzenlenmesine, Dünya Posta Birliği (UPU) tarafından tanınan bölgesel bir birlik kurulmasına yönelik girişimler içerisindeyiz.
PTT olarak bir diğer hedefimizde; ülkemizin uluslararası gönderi alıp vermede bir aktarma merkezi haline gelmesini sağlamak. Bu kapsamda sınır ötesi alıp verme merkezleri ve lojistik üslerle bütünleşik sistemler kurmaya, farklı coğrafyalarda konumlanan sanayi kümeleri ve pazarları birbiriyle ilişkilendirecek posta kanallarını geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak, ayrıca Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ile ülkemiz arasında direkt hızlı posta hatları kurulmasını istiyoruz.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics