spot 22 OCAK 2012 / 13:59

Uçtan uca sosyal medya desteği

Penti ve Avon gibi projelere imza atan MB–bir duramama hali, sosyal medyayı tüm araçlarıyla kullanıyor.

Sosyal medya reklamları, doğru kurgulanırsa, her sektöre uygundur. Hele bir de 360 derece kapsam olursa, yani bir Facebook sayfası açmak, bir Twitter hesabına günde 1-2 mesaj atmaktan ötesine geçerse, o zaman ajans da kazanır marka da bu sosyal medya hamlelerini takip edenler de… Bunun keyifli bir örneğini MB – bir duramama hali Penti için hayata geçirdi. Şirketin kurucu ortaklarından Yeşer Sarıyıldız, Nisan 2011’de Penti’den yaz dönemi mayo kampanyası için bilgi aldıklarını ve ‘Çok istediniz, biz de yaptık!’ temalı kampanyayı kurguladıklarını söyledi. Penti’nin alanında önemli bir marka olması ve tüketici kitlesi ışığında kampanyayı kurgulamakta zorlanmadıklarını belirten Sarıyıldız şöyle devam etti:
“Buna yoğunlaştık ve “Çok istediniz, biz de yaptık!” mottosuyla viral film serisi hazırladık. Ofiste bunalan kadınlar çekmecelerinden çıkardıkları Penti çoraplarla bikini yapıyorlardı. En sonunda da “Çok istediniz, biz de yaptık!” diyerek Penti mayoyu tanıtıyorduk. İlk günde 100 bin izlenen bu seri, toplamda 1,5 milyon kişiye ulaştı. Aynı zamanda virali gizli reklam olarak konumlamak yerine, marka bunu sahiplendiği için de önemli bir örnek çalışma oldu.”
Blog yazarları Penti için yarıştı
MB-bir duramama hali, okula dönüş döneminde yine bir ilke imza atarak Penteen Blogger ismiyle genç blog yazarları yarışmasını kurguladı. MB – bir duramama hali kurucu ortaklarından Ayşen Aksakal, Penti’nin uzun süredir devam eden ve ciddi takipçisi olan bir blogunun olduğunu hatırlattı ve “Bu blog içinde yer alacak bir Penteen köşesi planladık. Bunun için de Türkiye’nin en çok okunan blogunun sahibi Pucca ve Penti Blog’u yazan Hazal Yılmaz’ın jüri olduğu bir yarışma yaptık” dedi.
Gelen binlerce başvuru arasından önce ilk 10’a, sonra da ilk 3’e düşürülen genç blogger’lar arasında jüri değerlendirmesi ve oylama bir arada 1 hafta yürütüldü. Yaklaşık 10 bin oy toplandığını belirten Aksakal, “Oylamanın birincisi Melodi Buse Cömert’in en büyük hayallerinden biri Pucca’yla tanışmaktı. Blog’taki ilk yazısı da Pucca’yla yaptığı röportaj oldu” bilgisini verdi.

Madambrownie’ye yatırım zamanı
Sarıyıldız ve Aksakal’ın son projesi ise, son dönemde TV’de de haberleri sık sık görülen Penti Dilek Ağacı projesinin çevrimiçi ayağı oldu. Sarıyıldız bu proje konusunda şu bilgileri paylaştı:
“Yılbaşı öncesi geliştirdiğimiz Facebook uygulamasında kullanıcılar kendileri ve sevdiklerine kendi mesajlarıyla birlikte 2012 için aşk, para, sağlık, iş, eğitim ya da barış diliyorlar, bu dileklerle uygulama içinde yer alan Türkiye Dilek Haritası renkleniyordu. Sonuçta Türkiye genelinde en çok aşk dilendi. Manisa ise barış dileyen Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışındaki tek il oldu. İstanbul ve Ankara aşk dilerken, İzmir para diledi.”
Tüm bu çalışmalara ek olarak, Aksakal, Penti’nin sosyal medya yönetiminde CRM adına çok ilerleme kaydettiklerini hatırlattı. Özellikle Twitter’da çok aktif bir iletişim izlediklerini vurgulayan Aksakal, “Twitter’dan çözülen şikayetlerin sayısı artıyor. Tüketiciden geri dönüşün bu kadar net ve hızlı alındığı başka bir mecra yok. Bu şekilde devam etmesi için tüketici odaklı düşünüp yeni projeler geliştiriyoruz” dedi. Tüm projelerin iletişim planını hazırlarken, Sarıyıldız, bütçelerine göre kullanabilecekleri tüm kanalları birbirine bütünleştirdikleri stratejiler kurguladıklarını ifade etti. Bu kapsamda sosyal medya, medya planlama ya da ortak proje geliştirilebilecek portallar, viral videolar, gerilla etkinlikler, marka elçileri, blogger etkinlikleri, seeding ve WoMM çalışmaları yerini alıyor.
Aksakal, 2012 yılında da bütünleşik pazarlama iletişimine devam edileceğini söyledi. “Biz MB olarak, farklı sektörden birçok markanın dili olmayı seviyoruz” diyen Sarıyıldız da, eklemeden geçmedi: “Ancak asıl hedefimiz, hedef kitlesi kadınlar olan markaların aklına ilk gelen isim olmak. madambrownie.com gibi bir başlangıç noktamız var ve 2012 içinde Madam Brownie’ye yatırım planlıyoruz.”

Çevrimiçi ve çevrimdışı kombinasyonu

MB – bir duramama hali’nin diğer çalışmaları arasında yine yaratıcı örnekler var. Avon için W Hotel Extreme WOW Suit’te bir blog yazarları yılbaşı partisi yapıldı ve sosyal medyanın ünlü isimleri, en ünlü moda, makyaj ve kozmetik blog yazarlarının katıldığı bir parti düzenlendi. Her blog yazarı parti öncesinde ‘olmak istediği’ ikonu söylemişti ve o gece peruk, aksesuvar ve Avon makyaj uzmanları tarafından yapılan makyajla birçok ünlü isme dönüştüler. “Bu geceye özel hazırladığımız magazinölçer oynandı, tarot falından mahmure.com tarafından hazırlanan kişiye özel yıldız haritalarına, karaokeden film dublajına kadar eğlence doruktaydı” diyen Aksakal’a Sarıyıldız da şu eklemeyi yaptı: “Gece boyunca #avonla2012 tweetleri atıldı. 30 kişilik VIP parti için harcanan bütçeyle elde ettiğimiz bilinirlik ve e-PR kapsamına ulaşmak geleneksel medyayla imkansızdı. Avon partisi, çevrimiçi mecralar için yapılan yatırımı çevrimdışı bir etkinlikte kullanarak çevrimiçi yansımalar almak açısından güzel bir çalışma oldu.”
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics