spot 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

UYAP’ta mobil imza dönemi

Turkcell UYAP üzerinde mobil imza uygulamasını başlattı.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) Avukat ve Vatandaş Portalı’na giriş yapmak ve davalarla ilgili bilgileri takip etmek için Turkcell UYAP üzerinde Mobil İmza (m-İmza) uygulamasını başlattı. Dünyadaki en gelişmiş yargı ağı sistemlerinden birisi olan UYAP m-İmza sistemi ile bütünleştirmesini sağlayan ilk adalet bilgi sistemi oldu.
Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Ali Kaya yaptığı açıklamada “Mobil İmza teknolojisini kısa süreli bir çalışma neticesinde kolaylıkla sistemimize bütünleştirdik. Bu sayede hem vatandaşlarımız hem de avukatlarımız UYAP Avukat ve Vatandaş Portalı’na güvenli ve çok daha kolay bir şekilde giriş yapılabilecek. UYAP bilişim sistemi günden güne geliştirilmeye devam edilmekte olup, önümüzdeki dönemde hem sistemimizi daha da geliştireceğiz hem de vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran yeni servisleri hizmete sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Turkcell’le 7 milyon imzalama işlemi gerçekleşti
Turkcell Kurumsal Çözümler Bölüm Başkanı Pelin Şeker de dünyada m-İmza’nın bugün e-devlet uygulamalarından bankacılık işlemlerine kadar çok farklı alanda büyük ilgi gördüğüne dikkat çekerek, “Turkcell Mobil İmza ile sadece 2010 içinde
2 milyondan fazla imzalama işlemi gerçekleşti. Bugüne kadar yapılan toplam işlem adedi ise 7 milyonu aştı. 2010’un ilk 6 ayında
12 yeni serviste daha mobil imza bütünleşmesi gerçekleşti. Özellikle kamu sektörü mobil imza için ciddi bir büyüme potansiyeline sahip. Önümüzdeki dönemde pek çok e-devlet hizmetinin mobil imza desteğine kavuşacağını öngörüyoruz” dedi.

Sistem neleri kapsıyor?
m-İmza ile UYAP Vatandaş Portalı’na giriş yapanlar UYAP Bilişim Sistemi’nde taraf oldukları tüm dava dosyalarına ait bilgileri, dosyadaki evrakları ve dosyanın safahatını inceleyebiliyor, açmayı düşündükleri davaların harçlarını hesaplayabiliyorlar. Avukatlar ise m-İmza ile UYAP Avukat Portalı üzerinden vekil oldukları dava dosyalarına ait bilgileri, dosyadaki evrakları, dosyanın safahatını inceleyebiliyor, adli mercilere evrak gönderebiliyor, vekil olmadıkları dosyalarla ilgili olarak da hâkimden onay isteyerek inceleme yapabiliyorlar. Avukatlar ayrıca duruşma günlerini sorgulayabiliyor, hukuk davası açabiliyor ve SMS Bilgi Sistemine avukat olarak abone olabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:786

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN