spot 10 OCAK 2010 / 23:00

Verileriniz kâbusunuz olmasın

Depolama sanallaştırması, her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

Kurumların verileri her 18 ayda bir ikiye katlanırken şirketlerin harekete geçmesi gerekiyor. Ancak sunucu sanallaştırma oranının yüzde 65’lere ulaştığı günümüzde, bahsi geçen konuda bu oran sadece yüzde 35, yani depolama ortamları hala gerçek; hem de şirketlerin ve KOBİ’lerin sanallaştırma kullanmadıkları zaman karşılaştıkları kâbuslar kadar. Avrupa ülkelerinin 13’ünde yapılan araştırmada kurumsal ve KOBİ müşterileri HP’nin sanallaştırma ile kendilerini uyandırmasını istedikleri en büyük kâbuslarını yazdıklarına değinen HP Veri Depolama Çözümleri Grup Yöneticisi Selçuk Öznal, “Araştırmaya göre en korku dolu 5 kâbus: Kapasite, karmaşıklık, maliyet, saat ve merkezden uzaklaşma olarak karşımıza çıkıyor. Müşteriler gerekenin üstünde veya altında olan saklama kapasiteleri ve ölçeklenemeyen depolama çözümleri karşısında hareket edemiyor. Yine müşteriler geçmişten kalan çözümlerin karmaşıklığı içinde kaybolup yok oluyorlar, yüksek işletim, enerji ve depolama maliyetleri dışında destek ve bakım masraflarının altında eziliyor. Uzun süren hazırlık ve servis sürelerinde müşteriler yaşlanıyorlar ve merkezden uzak ve doğru yapılanmamış depolama çözümüne ne kadar koşsa da bir türlü erişemiyor” dedi.
Tüm sistem bir noktadan yönetiliyor
Tek noktadan yönetim çağının başladığını da belirten Öznal, sözlerini şu şekilde bitirdi: “Sistem yöneticileri birbirinden farklı depolama ürünleri yüzünden bir markaya bağlı kalıyor bu da rekabeti engelliyordu. Geliştirdiğimiz bu yeni teknolojiler markası ve modeli ne olursa olsun tüm depolama aygıtlarının bir noktadan yönetilmesini mümkün kılıyor. Bu da hem rekabeti artırıyor hem de süreçleri hızlandırıyor. Bu noktadan hareketle artan rekabet de zaten hareketli olan pazar yeni bir ivme kazandıracak ve 2010 yılında şirket evlilikleri artarak devam edecek.

Verileriniz1Yeni ürün ve fırsatlar

Depolamanın sanallaştırılmasının mevcut depolama altyapısından daha fazla faydalanabilmek için büyük fırsatlar sunduğunun altını çizen Selçuk Öznal, “Her ne kadar bir canavarı öldürecek gümüş bir kurşun gibi olmasa da doğru yönetim araçlarının efektif kullanımı ile sanallaştırılmış depolama havuzunun günlük yönetimi, özellikle de önceki çözümler ile karşılaştırıldığında çok daha fazla basitleşiyor. HP’nin LeftHand P4000 SAN çözümleri, farklı altyapılarda depolama sanallaştırmasına imkân tanırken özellikle KOBİ’leri kâbuslarından uyandırıyor. HP’nin EVA çözümleri ise ek olarak kurumsal ve KOBİ’lere güvenirliği ve performansı kanıtlanmış bir platformda kolay kurulabilir ve yönetilebilir sanal depolama dizinleri sunuyor. Bu çözümler ile şirketlerin sunucular ve depolama cihazları ile birebir fiziksel teması azalıyor. Fiziksel disklerin ve depolama kapasitesinin paylaşımı böylece daha kolay ve evrimli bir hale geliyor” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics