spot 04 ARALIK 2011 / 14:07

Web dünyasının Oscar’larına geri sayım

Altın Örümcek Ödülleri için son gün 30 Aralık.

Altın Örümcek Web Ödülleri, 2012 yılında 10. yılını kutlayacak. DorukNet Pazarlama Müdürü Aslı Cem Avcılar, geçtiğimiz Haziran ayında her zamanki gibi bir ödül dönemini daha sonlandırdıklarını, ardından jüri değerlendirme toplantısı yaptıklarını söyledi. Bu toplantı ile tüm jüri üyelerinin ödül süreci ile ilgili yorumlarını ve önerilerini aldıklarını belirten Avcılar, böylece yeni dönemin yarışma anonsunu yapmadan önce jüri ile yeni ödül döneminin çerçevesini oluşturduklarını söyledi. Böylece ödül yapısını sürekli yenilikçi tuttuklarını söyleyen Avcılar, şöyle devam etti:
“Bu toplantının ardından, Ekim ayındaki hazırlıklarımız sonucunda, Kasım ayında ilk ödül duyurumuzu yaptık, başvuruları 1 Aralık itibariyle almaya başlayacağımızı ilan ettik. Başvurular 30 Aralık’a kadar yapılabilecek. İlk aşamada jürinin temel değerlendirdikleri; sitenin çalışıp çalışmadığı, sayfada sistem hatası olup olmadığı, sitenin kopya olup olmadığı gibi ana başlıklar. Kriterlere uymayanlar böylece ilk aşamada eleniyor. Belirlediğimiz beş kriterimiz var: Tasarım, içerik, özellik ve işlevsellik, kullanılabilirlik, son olarak da standart uygunluğu ve çapraz tarayıcı uygunluğu. Üçüncü aşamada da final değerlendirmesine geçiliyor. Bu yıl, geçen yıldan farklı olarak ilk 5 site finale kalacak. Finale kalanları da resmi internet sitesinden duyuracağız.”

Hedef 25 bin siteye ulaşmak
Söz konusu 5 site jüriye ek olarak, internet sitesinde halk oylamasına da sunuluyor. Siteler bu ödül döneminde üçüncü kez halk oylamasına sunulacak. Altın Örümcek Web Ödülleri’ne başvuru sayısı her yıl artıyor. Geçtiğimiz yıl 4 bin 800’ün üzerinde başvuru olduğunu söyleyen Avcılar, 2012 ödüllerinde bu sayıyı aşmayı hedeflediklerini belirtti ve ekledi:
“10 yıllık ödül tarihinde 22 bine yakın site başvurusuna ulaştık. Hedefimiz; bu yılki başvurularla toplamda 25 bin site sayısını aşmak.”
İş dünyası, medya, bilişim, pazarlama gibi farklı sektörlerden önde gelen 50’den fazla ismin oluşturduğu jürinin 5 farklı kriterdeki incelemesi, kazananları beliriyor.
Bu yılın yeni kategorisinin ‘Sosyal Medya Kampanyaları’ olduğu bilgisini veren Avcılar, “Kategori sayıları her yıl, internet dünyasındaki yeniliklerle artıyor. Böylece dinamik yapı hayata geçiyor” dedi.

Güvenli yapı, çevrimiçi sistem

Tüm farklı kategorilerde birincileri seçmenin kolay olmadığını belirten Aslı Cem Avcılar, şöyle devam etti:
“34 kategori için ilk 5’ler belirleniyor, ardından jüri ve halk final için seçimlerini yapıyor ve her birinde ilk 3’ler seçiliyor. Jürinin seçimleri ödül alıyor. Bir siteyi her bir aşamada 10’dan fazla jüri değerlendiriyor, farklı kriterler ışığında oyluyor. Final değerlendirmesinde ise tüm jürilere dağılım yapılıyor. Hiçbir jüri üyemiz kendi yaptığı veya ilişiği bulunduğu siteyi oylayamaz. Jüri üyelerimizin ilişkileri bulunan tüm siteleri bize bildirmelerini istiyor, arka planda bu siteleri o jüri için bloke ediyor, ona tahsis edilen siteler arasında bunu karşısına çıkartmıyoruz. Arka planda otomatik atamalar yapılıyor, herkese farklı siteler gönderiliyor. Yani tüm oylama ve incelemeler elektronik ortamda gerçekleşiyor. Jüride hiçbir meslek grubunun ağırlığı da yok. Geliştirdiğimiz arayüzle oylamalar çevrimiçi yapılıyor. Onlara güvenli bir yapı sunuyoruz.”

10. Altın Örümcek Web Ödülleri Organizasyon Takvimi

Adaylık başvuruları    1 Aralık-30 Aralık 2011
Jüri değerlendirmeleri    9 Ocak-30 Mart 2012
Ön Eleme    9 Ocak-23 Ocak 2012
Grup Değerlendirmeleri    1 Şubat-20 Şubat 2012
Final Değerlendirmeleri    5 Mart-30 Mart 2012
Halk oylaması    5 Mart-30 Mart 2012
Ödül Gecesi    Haziran 2012
ETİKETLER : Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics