spot 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Yeni bir yönetim, yeni bir tarz

EMC Türkiye’de Cem Fındıkoğlu yerini Önder Sönmez’e bıraktı.

EMC Türkiye’deki başarılarının ardından bölge yönetimine transfer olan Cem Fındıkoğlu yerini Önder Sönmez’e bıraktı. EMC Genel Müdürü Önder Sönmez de EMC Forum öncesi devraldığı koltukta sorularımızı yanıtladı.

EMC’de aldığınız yeni görevinizden ve tanımından bahseder misiniz?
Benim görev tanımımı iyi anlatabilmek için size bir miktar tarihçeden ve gittiğimiz yoldan bahsetmek istiyorum. EMC Türkiye, kurulduğundan beri çok ciddi bir yol almış, özellikle finans ve telekom sektörlerinde ciddi başarılara imza atmış bir ekip. EMC dünya çapında 1991-2002 seneleri arasında sadece bir “veri depolama” sistemleri sunan bir şirket, 2003-2005 yılları arasında “veri ve bilgi yönetimi” çözümleri sunan ve son dönemeçte, 2005 yılı sonrası, aldığı şirketler ve stratejisi gereği “Bilgi Yönetim Altyapı” çözümler sunan bir şirket dönüşümü gerçekleştirmiştir. Şu anda, son senelerde yapılan stratejik satın almalar, Documentum, RSA, Data Domain, Green Plum gibi gelişmeler sayesinde EMC, gelirlerinin yarısından fazlası yazılım ve hizmetler grubundan gelen bir çözüm şirketi haline dönüştü. Benim misyonum ise bu dönüşümü Türkiye’de gerçekleştirmek, sadece veri depolama çözümleri değil, bu yeni kimlik ile EMC Türkiye’yi konumlamak ve pazarda yeni bir yer açmak. Önceliklerim oldukça net ve akılda kalıcı; çözüm odaklı yaklaşım, planların arkasından mükemmel bir yürütme ve insan odaklı bir yönetim.

2010 vizyonunuz ve 2011 hedeflerinizde neler var?
2010, EMC Türkiye ekibine yeni katılan arkadaşlarımız ile birlikte, biraz önce bahsettiğim yolculuğa hazırlanma yılı. EMC bir bilgi altyapısı çözüm şirketi ve tek hedefimiz, şirketimizi bu vizyona hazırlamak ama aynı anda, hedeflerimize ulaşmak, pazarda, rakiplerden daha hızlı büyümek ve pazar payımızı, sadece veri depolama/yedekleme/arşiv sistemleri değil, iddialı olduğumuz güvenlik, ECM (Enterprise Content Management), hizmetler konusunda da artırmak. 2011 de, çözüm şirketi olarak çok daha iyi konumlanmış, bilinirliği daha fazla olan, hali hazırda çok kuvvetli olan EMC ekibinin, artan sayıda iş ortaklarımızla birlikte daha da kuvvetlendiği bir yıl olacak. Büyük sistemler dışında, orta ve küçük seviyedeki sistemler, dolayısı ile daha ufak ölçekli müşterilerimizde de, kuvvetlenen iş ortakları kanalımız ile çok hızlı bir büyüme bekliyoruz.

EMC, bundan sonraki büyüme stratejisinde hangi alanlara ağırlık verecek?
Bulut Bilişim ve Sanallaştırma üzerine kurulu stratejimiz aynı hızla devam edecek. Bu artık bir vizyon olmaktan daha çok, tüm yatırımlara yön veren yakın bir hedef. Şu anda sunduğumuz çözümlerin hepsi, VMware çözümleri ile tam bütünleşik, müşterilerimizin çok yakın zamanda hedefledikleri yatırımların “bulut bilişim, sanallaştırma” yolculuğuna hazır, destekleyen çözümler. Bu çok önemli ve sürekli vurguladığımız konulardan sadece bir tanesi.

Onder_SonmezEMC Forum 2010  22 Eylül’de gerçekleşecek

Önder Sönmez EMC Forum hakkında şunları söyledi: “22 Eylül’de Swissotel Bosphorus’ta gerçekleştireceğimiz EMC Forum’un bu seneki ana teması Bulut Bilişim, temanın ötesinde şu anda müşterilerimize, stratejik iş ortaklarımızla birlikte sunabildiğimiz çözümler var. Sunucu, veri depolama sistemleri ve masaüstü sanallaştırma çözümleri ile birlikte artık tüm BT bileşenlerinin sanallaştırmasından bahsediyoruz. Sunduğumuz çözümler, bu yakın geleceği destekleyecek çözümler. Şu anda yapılan teknoloji alımlarında bile, müşterilerimiz, sanallaştırma hazır çözümlere yatırım yapma konusunda çok hassas davranmaya başladılar. Maliyetlerin kontrolü, operasyonel masrafların düşürülmesi, her sene katlanarak büyüyen verinin her anlamda yönetilmesi için sanallaştırma tek çözüm görünmekte.”
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics