spot 22 OCAK 2012 / 13:48

Yeni TTK’ya geri sayım

1 Temmuz 2012’de devreye girecek yeni Türk Ticaret Kanunu, geçtiğimiz hafta düzenlenen Türk Ticaret Kanunu Zirvesi’nde ele alındı.

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), 13 Ocak’ta İstanbul Ortaköy Princess Otel’de düzenlenen Türk Ticaret Kanunu Zirvesi’nde ele alındı. Zirvede 2012 Temmuz, 2013 Ocak ve 2013 Temmuz aylarında olmak üzere üç bölüm halinde yürürlüğe girecek olan yeni TTK’nın kapsamı, yasanın kabulünden bugüne kadar yapılan çalışmalar ve uygulamada kendini gösterebilecek eksiklikler üzerinde durularak, kimlerin üstüne ne gibi görevlerin düştüğüne değinildi.
Yaklaşım Yayıncılık ve Tiem Eğitim Danışmanlık işbirliği ile düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını Prof.Dr. Şükrü Kızılot yaptı. Yasanın çıktığının birçok insanın farkında olmadığına ve yasanın hem olumlu hem olumsuz yönleri olduğuna dikkat çeken Kızılot, “500 bin limited şirket denetimle karşı karşıya kalacak. Bunun için denetçilerin hazır olması gerek. Ama gözden kaçan bazı başlıklar da var. Örneğin internet sitesi ciddi bir olay ve yasa yürürlüğe girmeden önce bazı maddelerin değişmesi gerekiyor” dedi. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Dr. Bumin Doğrusöz de yasanın BT uygulamaları açısından getirdiği yeniliklerin bir bölümünü şöyle anlattı:
“Ekonomik ve hukuki gelişmeler karşısında kanunumuz geride kalmıştı. Teknolojik gelişmeleri de unutmamak gerek. E-toplumu yansıtmak gerekiyor. Uluslararası piyasalarla bütünleşmiş ve Avrupa Birliği’ne (AB) girmekte de kanunumuzun onlara yaklaşması gerekiyordu. 13 Ocak 2011 itibariyle yeni TTK’nın kabulünün 1’inci yılını yaşıyoruz. Veri saklamada bazı zorunluluklar var. Domain isimleri ve siteler de sermaye olarak konumlandırılabilecek. Elektronik ortamda yönetim kurulu toplantısı olacak, ama bunun nasıl olacağı belli değil. Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesi bekleniyor. Yabancı bir sunucuda elektronik tebligatın nasıl yapılacağı da soru işareti. Web sayfasında defterin tutulması ve bunun izlenmesi de önemli bir zorunluluk.”
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics