spot 11 EYLÜL 2011 / 16:07

Yönetim konforu mobil cihazlara taşınıyor

Mobil cihazların yönetimi hem iş sürekliliğini hem de tasarrufu ön plana çıkarıyor.

Pek çok kurum için işin merkezine oturan mobil cihazların yönetimi hem iş sürekliliğini ve güvenliği, hem de tasarruf konusunu ön plana çıkarıyor.

Mobil cihazların kurumlardaki kullanım alanları genişledikçe bu cihazların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için ürün ve danışmanlık hizmeti sağlayan şirketler de önem kazanıyor. Kurumlara BT hizmet yönetimi ve standart uyumluluğu gibi konularda danışmanlık hizmeti veren, mobil alandaki çözümleriyle de iş sürekliliği konusunda danışmanlık hizmetlerini sunan Devoteam, 2008 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. EMEA’da 28 ülkede yaklaşık 5 bin çalışanı olan ve çalışanlarının büyük bölümü çeşitli alanlarda danışmanlık hizmetleri sağlayan profesyonellerden oluşan Devoteam’in ana faaliyet alanları bilgiişlem altyapıları ve güvenlik olarak sıralanıyor.
Devoteam Genel Müdür Yardımcısı Erdinç Güney şirketin en önemli faaliyetleri arasında bulunan mobil cihazlara yönelik yönetim ve güvenlik konularının ciddiyetine dikkat çekerek, Devoteam’in bu anlamda MobileIron sayesinde müşterilerine en uygun çözümleri sunduğunu belirtti. Finans, telekomünikasyon ve ilaç sektörlerinden müşterileri olduğunu hatırlatan Güney, “Şirketlerin bugün PC’lerde sahip oldukları yönetim konforu tablet tarafında da devam etmeli” dedi.
Android ve iOS işletim sistemlerinin hakim olduğu akıllı telefon ve tablet bilgisayar pazarında, platformların çeşitliliğinin mobil cihaz filolarını kurum tarafından yönetmeyi zorlaştırdığını dile getiren Güney, MobileIron uygulaması sayesinde şirketlerin özellikle sahada kullanılan şirket cihazlarına çok daha hakim bir pozisyona geçebildiklerini vurguladı. Güney: “Bu uygulama ile sunduğumuz çözümde cihazlar merkeze geri dönmek zorunda kalmadan yazılım kaynaklı tüm sorunlar uzaktan giderilebiliyor. Sistemin yedeklenmesi, güncellenmesi, harita üzerinde takip edilebilmesi ve hatta güvenlik açısından gerektiğinde içindeki tüm verinin silinmesi mümkün oluyor.”
Uzaktan erişim ile gerçekleştiren bu uygulamanın teknik servis maliyetlerini aşağılara çekmenin yanı sıra iş sürekliliğini sağlamak ve şirket için iletişim ve standardizasyonu sağlamak konularında da büyük avantaj sağladığını belirten Güney, ürünün, internet ve sesli iletişim faturalandırması ve operatörden satın alınan paketlerin yönetilmesi konusunda da kurumlara yardımcı olduğunu söyledi ve ekledi: “Satın alınan internet ve konuşma paketlerinin bitimine yakın sistem uyarı veriyor. Yeni bir paket satın alınması veya farklı bir düzenleme yapılması faturaların gereksiz yere kabarmasına engel oluyor.”

İletişim maliyetlerini düşüren çözüm
Devoteam’in odaklandığı mobil dünyada sunduğu hizmetler kurumların sadece güvenlik ve yönetim değil tasarruf ihtiyaçlarına yönelik çözümler de getiriyor. Bu alandaki en önemli çözümlerden biri ise OnePhone adlı uygulama. Bu uygulama kullanıcının telefonuna yüklendikten sonra, ücretsiz bağlantı kurulabilen bir internet erişimi bulduğunda görüşmeyi VoIP kanalına otomatik olarak aktarıyor. Örneğin kullanıcının evindeki ve ofisindeki kablosuz ağlar bir kez tanımlandığında mekâna telefonla giren bir çalışan doğrudan kablosuz ağ üzerinden görüşmesine devam ediyor. Bu yapılırken kullanıcı yeniden numara çevirmek zorunda da kalmıyor. Güney’e göre bu uygulama şirketlerin operatörlere olan bağımlılığını azalttığından iletişim maliyetlerini de ciddi oranda düşürmeye olanak sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics