spot 06 MART 2011 / 18:00

Yurtdışı çalışmaları meyvelerini veriyor

İdea Teknoloji yurtdışında yapılan çalışmaların geri dönüşlerini almaya başladı.

Küresel bir şirket olmak için hedef büyüten İdea Teknoloji geçen yıl yurtdışında yapılan çalışmaların geri dönüşlerini almaya başladı. Şirket, Mart ayı sonunda Suriye’de yapılacak Şam Expo Fuarı’na da katılacak
İ dea Teknoloji, geçtiğimiz yılın ortalarında gerçekleştirdiğimiz röportajımızda stratejik hedefini yerel bir şirket olmaktan çıkıp önce bölgede sonra da dünyanın her yerinde hizmet ve çözümlerini pazarlayabilmek olarak açıklamıştı. Yurtdışına açılmak konusunda son dönemde yoğun olarak çalışan şirketin Genel Müdürü Aykut Güven’e hem bu çalışmalarının nasıl gittiğini sorduk hem de diğer hedefler hakkında konuştuk, bilgilerimizi tazeledik.
2010 yılının kendileri için oldukça yoğun bir yıl olarak geçtiğini anlatan Güven, HP çözümleri yanında bu teknolojiler üstünden kendilerinin geliştirdikleri çözümlere de odaklandıklarını belirtti. Güven, son dönemi şöyle değerlendirdi:
“Çok fazla sayıda kurulum ve demo yaptık. Üçüncü nesil akıllı mobese sistemi çözümümüz Safecity ile ilgili ilk projemizi Bursa’da tamamlamak üzereyiz. Diğer yandan Electra enerji yönetim platformu çözümümüze de odaklandık. Electra enerji sektöründe regülasyonlara bağlı olarak da çok ihtiyaç duyulabilecek bir platform. Kurumların enerjiyle ilgili bütün aktivitelerini yönettiği bir platform olarak önümüzdeki yıllarda daha da öne çıkacak. 2010’dan önce güvenlikte yoktuk. Geçen yıl bu alanda da bir danışmanlık kadrosu kurduk. HP de güvenlik tarafında şirket satın almalarla beraber ciddi yatırımlar yapıyor son dönemlerde. “

“Safecity, Arap coğrafyasında ilgi görebilir”
Cirosal olarak düzenli bir büyümeleri olduğunu, bunun geçen yıl da devam edip yüzde 15’e varan büyümenin yakalandığını söyleyen Güven, bu oranın danışmanlık sektöründeki büyümeler gözönüne alındığında agresif bir büyüme olduğunu dile getirdi.
2011’de yine agresif şekilde büyüyeceklerine değinen Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçen yıl yurtdışında yaptığımız çalışmaların geri dönüşlerini görmeye başladık. Bu yıl da yurtdışından birtakım projelere başlayacağız. Özellikle Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerde bazı iş ortaklarımızla beraber projeler geliştiriyoruz. Satış organizasyonumuzu yeniden yapılandırıyoruz. Türkiye’nin bölgede izlediği siyaset Türk şirketlerinin de önünü açıyor. Çok sıcak karşılanıyoruz. Electra ve Safecity’de yeni projeler yolda. Yurtdışından da bu çözümler için bağlantılar kurmuş durumdayız.
Özellikle Arap coğrafyasında son gelişmelerin ardından Safecity’nin ilgi göreceğini düşünüyoruz. Suriye’de Mart sonunda Şam Expo fuarına katılacağız, bu fuardan da iyi bir geri dönüş bekliyoruz.”
Önümüzdeki dönem, yeni birtakım çözümleri mevcut çözümlerin yanına koyacaklarını açıklayan Güven, HP’nin geçenlerde duyurduğu ALM (Application lifecycle management) platformunun Türkiye için de yeni bir konu olduğunu, İdea’nın da bu konuda Türkiye’de demo çalışmaları yaptığını söylerken, “Bu alanın Türkiye’de agresif şekilde büyüyeceğini öngörüyoruz. Gidilecek çok yol var. Bu teknoloji bir uygulamanın geliştirilmeye başlanmasından aktif hale alınmasına kadar sürecin yönetilmesini kapsıyor” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:811

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics