spot 30 EYLÜL 2012 / 09:49

Yuvayı internetten döşeme devri

Evmanya.com, ev eşyaları ve tedarikçi yapısıyla, blog ve e-dergi içeriği ile ev eşyası satışında önemli bir nokta.

İnternetten her şeyi almaya alıştık ve buna her ölçekte ev eşyası dahil. Yani havlu da, perde de, halı da, koltuk ve TV sehpası da… Bundan birkaç yıl önce “İnternetten alınır mı yahu bunlar?” denilirken, işte bu fikre inanarak yola çıkmış Evmanya.com Genel Müdürü Aslı Gökdere. 2000’li yılların ortasından bugüne, kariyer geçmişinde yer alan tüm şirketlerde internetin farklı bir alanda potansiyelini gözlemleme şansına sahip olan Gökdere, dekorasyona yönelik şahsi ilgisini nasıl internet ortamına yansıtabileceği üstüne planlar yapmaya başlamış. 2000’lerden beri çıkan tüm dekorasyon dergilerini alıp arşivleyen Gökdere, bu profesyonel hobisini internet ortamına ilk etapta bir blog ile taşımış. Yurtdışı gezilerde aldığı dekorasyon ürünlerini de blog’unda tanıtan Gökdere, önce blog içinde küçük bir butikle işe başlamış, ardından bunu bir e-ticaret yazılımına dönüştürmüş. “Eşimin ev elektroniği üzerine mağazası vardı ve onun da çok desteği oldu” diyen Gökdere, şöyle devam etti:
“2009’da bir proje ve iş planı hazırladık, ekibi toparladık. Ek sermaye desteği için girişimcilik etkinliklerini takip ederken, Etohum’da Burak Büyükdemir ile tanıştık. 2010 yılında da Etohum’un ‘yılın girişim projeleri arasında yer aldık. Ardından yatırımcılarla görüşmeye başladık. Koltuğun değil, ama küçük ev eşyalarının internetten satılabileceğini düşündük. 2010 Nisan’ında ilk yatırımcılarımız olan, YKM’nin Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ağralı ve eşi Müge Ağralı ile biraraya geldik ve 2010 Ekim’inde de evmanya.com ortaya çıktı.”
Blog ve e-dergi ile en güncel bilgiler
Evmanya.com, son olarak 2012 Mart’ında Doğan Online’ın ilgisini çekti, Gökdere’nin tabiriyle Doğan Online’ın aradığı dekorasyon dikeyi oldu ve Doğan Online, tüm hisseleri satın aldı. Şirkete ciddi sermaye akışı olduğunu, kısa zamanda önemli büyüme sergilediklerini vurgulayan Gökdere, “Üretici veya tedarikçiden ürünü alıyor, özel prodüksiyon ekibimizle formatımıza uygun fotoğrafı çekip, ürün detayını, sürekli güncellenen stok bilgileri ve fiyatı sistemimize dahil ediyoruz. Piyasadan yüzde 5-10 indirimli satma hedefi ışığında, internetteki fiyat dengesini de sürekli takip ediyoruz” dedi. Gökdere 2013 yılı hedeflerini ise şöyle anlattı:
“Hızlı bir büyüme ile 2013’e gireceğiz ve Türk tüketicisinin internet alışveriş alışkanlıklarının gelişimi ışığında, ürün gamında önemli genişlemeler olacak. Sitedekilere ek kategori planlamıyor, ama yapıyı daha da verimli hale getirmek istiyor, evin her mobilyasını burada satmayı planlıyoruz. İnternet sitemizde içeriği her gün yenilenen, dekorasyona dair güncel bilgi ve eğilimlerin yer aldığı blog’a ek olarak, her ayın 15’inde çıkardığımız aylık web dergimiz de var. Tablet kullanımının yaygınlaşması ve sürekli takip ettiğimiz içeriği blog dışında da değerlendirme isteği ile bu dergiyi hayata geçirdik. Editörlerimizin araştırmaları, ürün gamı ile ilgili bilgilerin verilmesi için bu iki yapı da önemli. Her sayımızda bir mimarı ve bir ünlüyü konuk ediyor, ev çekimleri yapıyor, her ay farklı temayı ele alıyoruz.”

Kapsamlı ürün yelpazesi
Evmanya.com’da 350’ye yakın tedarikçinin ürünlerini görmek mümkün. Gökdere bunları üçe ayırdı: Her ürün gamının büyük markaları, sadece internete tedarik yapan, ağırlıklı olarak ev tekstilinde faaliyet gösteren markalar ve üçüncü olarak, internetten hiç satış yapmamış, ama güzel dekorasyon ürünleri olan üreticiler. “Onlar da ciro başarılarını gördükçe buraya eğilmeleri gerektiğini anlıyor” diyen Gökdere, “Ayrıca kendi ürettiğimiz ve yurtdışından ithal ettiğimiz belli ürün grupları da ‘Colors Home’ ismiyle kendi koleksiyonumuzu oluşturuyor, bunun için sürekli yurtdışı fuarlara katılıyoruz” açıklamasını yaptı. Hedef; ürün gamını sürekli yenilirken, yurtdışı açılımı da ilerleyen süreçte hayata geçirmek.

Kargoda avantaj farkı

Evmanya; blog ve aylık dergisine ek olarak, Facebook ve Twitter mecralarında da pratik ve güncel bilgilerle aktif. Sitede 35 bin ürün olduğunu, 1 ayda toplam 7 milyon sayfa görüntülemesi aldıklarını belirten Aslı Gökdere, şu detayları da ekledi:
“Yüzde 50’si 5 büyük şehirde yaşayan 150 binin üstünde üyemiz var ve bunların yüzde 70’i bayan. 120 TL üstü kargonun bedava olması, Anadolu’dan gelen talepleri de artıran bir unsur. Wired dergisinin İngiltere edisyonunda Eylül sayısında ‘Avrupa’daki 100 internet girişimi’ başlıklı bir haber yayınlandı ve Türkiye’den seçilen 10 girişim projesinden biri de
evmanya.com oldu.”
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics