Dosya Teknoloji eğilimleri 30 ARALIK 2013 / 08:33

Bilgi kullanımında hız ve analiz farkı

OT/VT uygulamaları gelişen teknoloji ile her sektörde her şirket için bir destek ve bilgiyi verimli kullanabilme fırsatı, mobilite ise kesintisizlik ve verimlilik demek.

Verilerin depolanması, bu verilerin bir merkezde belli bir yapıda tutulması, uzaktan erişim ile bu verilerin güncellenebilmesi ve yönetilebilmesi şirketlerin temel önceliği olunca, OT/VT (Otomatik Tanımlama/Veri Toplama) teknolojilerine yönelik ilginin de sonu gelmiyor. Bir tarafta da bulut bilişim, makineler arası iletişim (M2M) ve mobil cihaz kullanımının artması bu alanda yenilikleri sürekli kılıyor. Şirketler bu teknolojileri kullanarak hem kurumsal verimlilik ve birçok başlıkta maliyet avantajı elde edebiliyor hem de müşterileri, çalışanları veya iş ortakları ile kurgulanan yapılarla kurumsal bilgiye hak ettiği değeri veriyor.
OT/VT alanında ürün grupları ve çeşitleri çok güçlü. Çünkü artık şirketler ihtiyaçlarını net olarak anlatabiliyor, beklentilerinde kapsamlı olabiliyor. Sektör temsilcilerinin genel beklentisi yerel ve küresel bazda OT/VT alanında birleşme ve satın almaların gücünü koruyacağı yönünde. Bu süreç, sektörde hareketlilik yaratacak, bu bir gerçek. Bu dönemde, kendi iç süreçlerini iyi yönetebilen şirketler ise öne çıkacak. Ayrıca daha çok konuda uzmanlık ve OT/VT çözüm alternatifleri sunabilen şirketler de bu yarışta öne geçecek.
YENİ TEKNOLOJİLERLE ZENGİNLEŞEN OT/VT
Bu, OT/VT sektörüne genel bir bakış. Sektörde sunulan hizmetlerin detaylarına inildiğinde ise giderek zenginleşen bir yelpaze var. Bu yelpazede ihtiyaç olan başlıkların konumlandırılması ise şirketlerin en büyük ihtiyacı olan bilgiyi en güvenilir yapıdan elde edebilmesini sağlıyor. Şirketlerin ileriye dönük stratejileri için gerekli olan şirket içi bilgiyi, bazı sektörler için sahadan gelen veriyi OT/VT sektörü ortaya koyuyor. Bu açıdan OT/VT, iş yapış süreçlerinde hız ve rekabet avantajı yaratmaktan birkaç adım öne çıkıyor, ileriye yönelik yatırımları şekillendirmek için gereken bilgiyi sağlıyor. Dolayısıyla yeni dönemde verimli çalışabilmek, maliyetleri minimumda tutarken, ürünün takibi, müşteri memnuniyeti gibi konuların başarı ile uygulanması için olmazsa olmaz enstrümanlar OT/VT teknolojileri.
OT/VT sektörü, yıllar içinde önemli gelişmeler kaydetti. Karekod, QR Barkod ve RFID gibi teknolojiler öne çıktı. Bu yenilikler de sektörel bazda farklı ihtiyaçlara farklı teknolojilerle destek verilebilmesinin anahtarı. Çünkü cihazlar önderliğinde, mobilitenin hayatımızdaki yerini güçlendirmesiyle donanım altyapısı gelişti, uygulama geliştiricilerin yetkinlikleri arttı, her ölçekte her sektörden perakende, lojistik, stok-sevkiyat yönetimi gibi bilgiye anlık ulaşım gerektiren pek çok alanda şirketler de artık ne istemeleri gerektiğini biliyor. Üretimde hız kazanmak, maliyet ve verimliliğini sürekli kontrol etmek, tedarik ve lojistik süreçlerini yakından izlemek isteyen şirketlerin yeni nesil OT/VT çözümlerine yönelmesi kaçınılmaz bir ihtiyaç ve ilk yatırımın ardından gerekli eklemeleri yapmayı ihmal etmeden bu yapıyı güçlendirmek ‘süreklilik’ demek.
MOBİLLE KURUMSAL DEVAMLILIK ESAS
Çalışanların masaüstü bilgisayarlardan daha çok mobil cihazları kullanması, mobilitenin de bir tercihten fazlası olduğunu gösteriyor. İletişimin ve iş süreçlerinin devamlılığı, bütünleşik veri yapısı ve karar mekanizmaları oluşturma adına mobil uygulamalar önemli bir mihenk taşı halini aldı. Bireysel olarak hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olan mobil cihazlar, kurumsal hayatın, iş sürekliliğinin de en önemli yapıtaşı haline geldi. Bireylerin mobil telefon ve tablet olarak öne çıkan mobil cihaz kullanım alışkanlıkları, kurumsalda bu cihazlara iş uygulamalarının yerleştirilmesi ile işlevsellik sunuyor. Bu işlevselliğin temelinde zaman ve mekan bağımsız olarak şirketin verilerine güvenilir, kolay ve hızlı erişim, yeni bilgileri kurumsal sisteme hızlı girebilmek, böylece hem çalışanların iş yükünü hafifletmek hem de gerçek anlamda ‘bilgi’ odaklı bir kurum kültürü yaratmak mümkün.
ÇALIŞANLAR KENDİ CİHAZLARI İLE MUTLU
Birçok sektör hedef kitleleri ile iletişimde mobil uygulamalara yönelirken, birçoğu da çalışanlarına sunduğu mobil uygulamalarla kurumsal veri etkinliğini ve çalışan verimliliğini hedefliyor. Bu yapı şirketten tüketiciye (B2C), şirketten çalışana (B2E) ve şirketten iş ortaklarına (B2B) dahil olmak üzere, tüm hedef kitleler için geçerli bir yapı. Çünkü ‘kendi cihazını getir’ (BYOD) fenomeni, bir yönüyle çalışanların da kendi cihazlarıyla iş ortamında etkin olmalarının bir sonucu. Kurumsaldakinden daha güçlü cihazlara sahip olan bireyler, bu cihazları ile şirket çalışmalarını da yapma eğilimi gösteriyor. Bundan 10 yıl önce büyük bir güvenlik riski olarak tanımlanan bu eğilim, bugün her ölçekte şirketin uyması gereken, çalışanların bu yönde beklentilerinin güçlü olduğu bir eğilim. Şirkette kendi mobil cihazı veya tableti ile çalışan, sahada çalışmalarını bu şekilde yapan çalışanlar için farklı uygulamalar iş kolaylığı sağlıyor.
İŞ MODELLERİ ÇEŞİTLİLİK KAZANIYOR
Bu yönüyle kurumsal mobil uygulamaların geleceğinin parlak olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Gelişen uygulama talep ve beklentileri karşısında, uygulama geliştirme maliyetleri, bakım ve güvenlik gibi stratejik başlıklarda güçlü adımlar atılıyor. Bunda uygulama geliştiren şirketlerin yetkinliğinin gelişmesi kadar, mobil uygulama geliştiren şirketlerin yetkinliklerinin gelişmesinin de önemli bir payı var. Bu pazarda yerini alan şirketlerin çalışmalarının daha yetkin bir tablo sergilediği görülüyor.
Kişilerin çalışma şeklindeki önemli değişiklik, üreticilerin ve kurumların üstündeki baskıyı artırıyor, BT organizasyonlarının daha rekabetçi olmasını gerektiriyor. Sayısallaşan iş dünyasında melez iş modelleri, dokunmatik arayüzler gibi yeni veri girişi ve iletişim imkanları, cihazlarda uzayan pil süreleri, genişleyen ekranlar, artan uygulama sayısı, bilinçlenen kullanıcılar, akışkan iş süreçleri, bütünleşik sayısal ve fiziki dünyalar mobil cihazlar gücünü gösteriyor. Bu nedenle mobil uygulamalarda potansiyel sınırsız gözüküyor. Özellikle mobil- konum- sosyal medya kombinasyonu, mobilitenin öneminin artacağını gösteriyor.
ETİKETLER : Sayı:952

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics