Ürün Teknoloji 12 ŞUBAT 2017 / 12:28

​Enerji maliyetlerinizin kontrolü elinizde

Nesnelerin interneti (IoT) gündelik hayatta önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor. Araştırmalara göre, bugün internete bağlı olan 10-11 milyar cihaz, 2020 yılında 50 milyar seviyelerine ulaşacak. Bu da 2003 yılında dünyadaki kişi başına düşen birbirleriyle bağlantılı cihaz oranı 0,08’in, 2020 yılında 6,48’e ulaşacağını gösteriyor. IoT sayesinde, zamandan ve yerden bağımsız olarak nesneleri her yerden yönetebileceğiz. Yaşam kalitesini tepeden tırnağa değiştirme potansiyeline sahip bu teknoloji konusunda Cosa Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin, beklentilerini şöyle paylaştı:
“IoT sayesinde yaşam alanlarımızı, özellikle evimizi, yer ve zaman bağımsız avucumuzdaki akıllı cihaz ile yönetebileceğiz. Türkiye'nin ilk enerji temalı teknokentinde geliştirdiğimiz Cosa akıllı oda termostatı, doğalgaz faturalarında yüzde 31, elektrik faturalarında ise yüzde 40 tasarruf sağlıyor. Çünkü kombinin ve elektriğin bu şekilde yani akıllı bir oda termostatı ile kullanılması önemli bir ısı, yakıt ve enerji tasarrufu sağlıyor. Uzun vadede hedefimiz; bu akıllı teknolojiler sayesinde enerji maliyetlerimizi sıfıra indirebilmek. Enerji maliyetini nasıl sıfıra indirebiliriz sorusunun en net yanıtı “güneş enerjisi”. Bunun yanı sıra rüzgar enerjisi, jeotermal enerji gibi kaynakları da sayabiliriz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN