Ürün Teknoloji 22 MART 2018 / 10:09

​Google, Kamera sistemleri üreten Lytro firmasını satın aldı

Google, potansiyel olarak hızla gelişen küçük firmaları satın alarak değeri yükselmeden bünyesine katıyor. İnternet devinin son olarak, yeni yeni büyüyen ışık alanı kamera sistemleri üreticisi Lytro'yu satın aldığı söyleniyor.

Görüntüleme teknolojileri bakımından geçtiğimiz yıllardan bu yana epey ilerleme kaydeden ve bu alanda önemli bir yere sahip olan Lytro'nun, Google tarafından satın aldığı söylentileri basında yer alıyor. Kaydedilen görüntüyü sonradan herhangi bir yerini netleme imkanı sunan Lytro, bu özelliğiyle birçok insan tarafından özellikle profesyonel fotoğrafçılar tarafından beğenilmişti.

Geçen her gün Lytro'nun basamakları hızla tırmanmasına olanak sağlıyor ve bu durumun Google tarafından ilgiyle takip edilmesine olanak sağlıyordu. Ve son söylentiler ise şirketin 25 ile 40 milyon dolar arasında bir değerle satın alındığı yönünde. İki şirket konuyla ilgili açıklama yapmazken, satın alımı doğrulayan bazı kişiler bulunuyor.

2006 yılında Stanford mezunu Ren Ng tarafından kurulan şirket, 2011 yılının ortalarında ''önce çek, sonra odaklan'' özelliği ile farklılık yaratmıştı.Geçtiğimiz Ekim ayında ise ilk ışık alan kamerasını duyurmuştu. Lytro, fotoğraflar konusunda her ne kadar yenilikçi özelliklerle kullanıcıları etkilese de, kendi ürettiği kameralarıyla aynı etkiyi sağlayamadı. Fakat şirket bu süreç zarfında yatırımcılardan 215 milyon dolar toplamayı başardı.

Google, Lytro'yu satın alarak yine aynı düzende yola devam edip etmeyeceği bilinmiyor ama yeni Pixel cihazlara bu teknolojiyi entegre edebilir. Böyle bir teknolojiyi mobil cihazlarda görmek, diğer telefon markalarının da atağa geçmesini sağlayacaktır. Yani bu alanda güzel bir rekabetin ortaya çıkması biz kullanıcılara yarayacaktır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics