Ürün Teknoloji 16 TEMMUZ 2017 / 14:00

​İletişim fabrikalarda daha da büyüyecek

Asya ve Avrupa’nın en yaygın networking protokollerine imza atan CC-Link Partner Association (CLPA) ve PROFINET & PROFIBUS International (PI), önemli bir işbirliği yaptı. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden temin edilen farklı makineler ve sistemler arasında şeffaf bilgi akışı sağlayarak iletişimi kolaylaştıracak işbirliği ile fabrikalardaki otomasyon sistemlerinin esnekliğinin artırılması hedefleniyor. Sektörde bir ilk olan bu çalışma, Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda da önemli bir adım. 
İşletmelerin üretim makinelerini dünyanın çok farklı ülkelerinden temin edebildiği gerçeğinden hareketle geliştirilen işbirliği, tesise entegre edilen yeni bir makinenin farklı bir protokol mimarisiyle iletişim kurmasının mümkün olmadığı durumları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu hedef kapsamında farklı makineler ve ağlar arasında şeffaf bilgi akışı sağlayarak bağlanabilirliği destekleyen entegrasyon, üretim süreçlerinde verimliliği yükseltiyor. Bu işbirliğinin sanayicilere küresel faaliyetlerinde maksimum esneklik tanıyacağını vurgulayan CLPA Ülke Müdürü Tolga Bizel, şu yorumları yaptı:
“Bu işbirliği, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) önemli bir parçası. Her iki kurum da Sanayi 4.0’dan tam anlamıyla avantaj sağlamak için sektörde teknoloji liderleri arasında bu tür anlaşmalar yapılmasının önemine inanıyor. CLPA ve PI, Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda birlikte hareket ederek, bu konuda sektörde rol model olmayı hedefliyor. Pek çok veri çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak, süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarılı yönetilmesi de Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikaların hayata geçirilebilmesi adına çok önemli.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics