Ürün Teknoloji 11 HAZİRAN 2017 / 16:54

​Sadece parmak izinize güvenmeyin, kombinasyona yönelin

Dijital güvenlik konusunda parmak izleri uzun süredir nihai bir tamamlayıcı olarak görülüyor. Bunun bir sonucu olarak parmak izi okuyucular da akıllı telefonlara entegre oldu. Parmakların tamamen kişiye özel ve çalınması imkansız olması nedeniyle parmak izi okuyucularının çok güvenli olmaları bekleniyor. Ama görünen o ki, tam olarak da öyle değiller. ESET Güvenlik Uzmanları, parmak iziyle ilgili üç efsaneyi ve gerçekleri paylaştı: 
 
Efsane 1: Parmak izleri, parolalardan daha güvenlidir:  Birçok insanın bu düşüncesinin aksine biyometrik okuyucular hatasız değiller. Kendilerine has açıkları, zayıf noktaları var ve kandırılabilirler. Ayrıca izleri çalınabilir, hatta bir fotoğraftan bile kopyalanabilir.
 
Efsane 2: Parmak izi kopyalanamaz: iPhone 5s’in piyasaya çıkmasının üzerinde iki gün geçmişti ki, kendine Starburg diyen bir Alman güvenlik araştırmacısı, herkesin indirebileceği bir yazılım olan VeriFinger’ı kullanarak Alman İçişleri Bakanı‘nın parmak izlerini, hem de yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan faydalanarak kopyaladı.
 
Efsane 3: Parmak izleri gelecekte parolaların yerini alacak: Parmak izlerinin kopyalanarak cihazları kandırmak için kullanılabileceklerini düşünürsek, parolaların yakın zamanda işlevsiz hale gelmesi pek mümkün görünmüyor.
 
ESET uzmanlarına göre, tek bir çözüm hiçbir zaman tam güvenlik sağlamayacak ve birden fazla güvenlik önlemi alınması şart. Pratik hayatta parmak izi, parola ve iki faktörlü doğrulama gibi yöntemlerin kombinasyonu ise en doğru yöntem.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics