Ürün Teknoloji 27 ARALIK 2015 / 11:47

​Sony 2020'ye kadar bataryalarını %40 güçlendirecek

Günümüzün en büyük teknolojik problemlerden biri olan "enerjiyi depolamak", çeşitli şirketlerin çalışmalarıyla üstesinden gelinmeye çalışılıyor. Her şeyin mobilleştiği günümüzde enerjinin daha verimli bir şekilde depolanabiliyor olması önce mobil dünyanın, dolayısıyla hayatımızın değişmesine sebep olabilir.
"Batarya verimliliği" diyerek bahsettiğimiz şey gerçek anlamıyla şarj edilmesi için gereken enerjinin bataryanın toplam enerjisine oranı değil; ağırlığına ve hacmine göre ne kadar enerji depolayabildiği ve ne kadar sürede doldurulabildiği. Günümüzde batarya konusu aklımıza akıllı telefonlarla geliyor fakat işin bir de elektrikli araç tarafı var. Geliştirilmekte olan yeni giyilebilir teknolojiler de cabası.
1991'de Asahi Kasei ile beraber ilk lityum iyon bataryalarını piyasaya süren Sony, bu sefer lityum sülfür bataryalar üzerine çalışıyor. Söylentilere göre Sony'nin hedefi, lityum sülfür bataryalarını lityum iyon bataryalarına göre hacim başına sağlanan enerji bakımından %40 verimli hale getirmek.  Bu bataryaların böyle bir verimliliği sağlayıp piyasaya sürülmesinin 2020 yılını bulacağı tahmin ediliyor. 
ETİKETLER : 1052 sony

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics