Ürün Teknoloji 09 ARALIK 2013 / 08:17

2013 yılı da PC’lere yaramadı

Küresel PC satışlarının 2013 yılında yıllık bazda rekor küçülme rakamlarına çekilmesini bekleyen IDC’nin tahminlerine göre, PC satışları bu yıl yüzde 10,1 azalacak. Bu, bir önceki azalma tahmini olan yüzde 9,7’den de kötü. Böylece PC satışları, son altı çeyrek dönemdir, bugüne kadarki en uzun soluklu ve istikrarlı bir düşüş eğilimini devam ettirdi.
PC’lere yönelik ilgiyi azaltan temel unsur tablet ve akıllı telefonların popülaritesinin önlenemez yükselişi. IDC uzmanlarına göre, geleceğin PC talebini gölgeleyen temel faktör, eski sistemi yenilemek için yeterli sebep olmaması. Bu tablo karşısında IDC’nin tahmini, küresel bazda satışların 2014 yılında da düşmeye devam edeceği, ama düşüş hızının da biraz olsun hız keseceği yönünde.

Tabletin yükselişi sürüyor
Aslında IDC, 2013 Temmuz’unda yaptığı tahmininde, yılın ikinci yarısında büyüme yönünde biraz toparlanma tahmini yapmıştı. Ama son açıklamalar, bu iyimserliği en azından bu yıl için rafa kaldırdı. IDC analizine göre, PC’lere yönelik ilgi hala sınırlı ve bu da varolan sistemlerin yenilemesini içeren ‘olumlu yönde büyümeye’ dair çok küçük bir işaretten fazlası da yok.
PC satışları için temel büyüme alanı yıllar yılı hep gelişmekte olan pazarlar oldu, ama IDC’nin araştırmasına göre, bu pazarlardaki ilgi de suyunu çekiyor. Öyle ki, söz konusu ülkelere satışlar 2014 yılında da gerilemeyi sürdürecek. Geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Gartner da, nispeten daha hesaplı olan Android tabletlerin, gelişmekte olan pazarlarda ilk kez bilgisayar alan tüketicileri cezbettiğine, bunun da PC satışlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekmişti.

Tek tercih yatay
Bireysel tüketici satışlarında beklentiler bu şekilde. Ama kurumsal pazar 2013 yılı için nispeten daha parlak bir tablo çiziyor. IDC verilerine göre, ticari satışların 2013 yılında yıllık bazda yüzde 5 düşmesi bekleniyor. Bireysel tüketici satışlarında düşüş beklentisi ise yaklaşık yüzde 15. IDC, kurumsal pazarda nispeten sınırlı kalan düşüşü şöyle açıklıyor:
“Ticari pazarın istikrarlı bir havada olmasının temel sebepleri; daha istikrarlı PC yatırım planları, tablet satışlarının yükselişinden daha az etkilenilmesi ve 2014 yılında desteğinin sona ermesi beklenen Windows XP sistemi için yenilemelerin yapılması. Ama uzun vadede iki pazarda da beklentiler birbirinden çok farklı değil. 2014 yılında bireysel ve kurumsal pazarda küçük bir gerileme, uzun vadede de yatay bir büyüme eğilimi ihtimali güçlü.”
ETİKETLER : Sayı:949
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN