Ürün Teknoloji 07 ŞUBAT 2016 / 06:43

48 saat aralıksız VR gözlük denemesi yapıldı

Henüz son kullanıcıya sunulmamış olan VR gözlük teknolojisini 48 saat boyunca aralıksız deneyen adam, bu süreci sorunsuz bir şekilde atlattı.

Hayatımıza hızlı bir giriş yapmaya hazırlanan VR teknolojisi, sağlık açısından çeşitli soru işaretleri içeren bir teknoloji. Zira görüş alanımızın tamamını kaplayan ekranlar, aslında nerede olduğumuzu komple unutturabilecek nitelikte. Hatta test ettiğimiz kadarıyla, belli başlı durumlarda beyninize söz bile geçiremiyorsunuz. "Ben odamdaki koltukta oturuyorum! Gördüğüm görüntüler yalan!" diye kendi kendinize seslenseniz bile yükseklik içeren VR görüntülerinde kalp atışlarınız hızlanıyor, aşağıya bakmaya korkuyorsunuz. Tabii bunlar "devrim getirecek" bir görüntüleme teknolojisinin ilk günleri ya da ayları. Kim bilir televizyon ilk ortaya çıktığında insanlar ne gibi sıkıntılar yaşadılar...

Bir kişi, VR gözlüklerin etkilerini araştırmak üzere tam 48 saatlik bir VR kampına girdi. HTC Vive gözlüğüyle çeşitli, henüz ilkel sayılabilecek oyunlar oynayan Thorsten Wiedemann, gözlerinin yanmadığını, başının ağrımadığını ve midesinin bulanmadığını belirtti. Sadece 25. saatte bir panik atak problemi yaşayan Wiedemann, sonrasında ise hiçbir sıkıntı çekmeden 48 saati tamamladı.

VR gözlüklere alışma sürecimiz biraz sıkıntılı olacak. Çünkü TV ya da başka herhangi bir görüntüleme teknolojisinin aksine VR, bizi gerçek dünyadan tamamen alıp götürüyor. Bu noktada henüz alışkın olmadığımız için beynimize söz geçiremiyoruz; yerimizde oturduğumuzu bilsek bile beyin sanki gerçekten uçuyormuşuz gibi tepkiler veriyor. Fakat bir süre sonra alıştığımızda, inanılmaz tecrübeler yaşayacağımız garanti.

VR gözlüklerle bir korku filmi izlediğiniz veya korku oyunu oynadığınızı bir düşünsenize...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics