Ürün Teknoloji 24 OCAK 2014 / 14:27

4K yelpazesi genişliyor

Sony, 4K içeriğin izlenebildiği görüntüleme ortamlarının sayısını artırarak 4K uyumlu ürün yelpazesini hızla genişletiyor. 4K ürün yelpazesine yeni televizyonlar, ev sineması projektörü ve video kamera modelleri de katıldı. Sony, aynı zamanda yeni kodekler ile artan uyumluluk gibi düzenlemelerin yanı sıra kullanıcıların 4K görüntülerini dijital fotoğraf makinelerinden aktarmasına imkân veriyor.

4K Bravia TV 'nin yeni ürünleri
49 inçten 85 inç’e ulaşan dokuz model içeren üç seri piyasaya sürülüyor. En son modeller, 4K X-Reality PRO görüntü motoru, geniş renk gamlı Triluminos ekran ve Sony’nin daha derin siyahlar, daha detaylı ton geçişleri ve yüksek pikler sunan yeni X-tended Dynamic Range PRO teknolojisini barındırıyor.
2014 4K Bravia TV’ler, internet akışları ve diğer kaynaklardan alınan 4K/60p içeriği ek cihazlara ihtiyaç kalmaksızın göstebiliyor ve  H.265/HEVC (Yüksek Verimli Video Kodlama) video sıkıştırma formatı ile uyumlu bir dekoder içeriyor. HDMI 2.0 üzerinden alan TV'ler, mobil cihazlardan 4K içeriği destekleyen MHL 3.0 ile de uyumlu.

Gerçek zamanlı veri akışı hizmetlerine hazır

Yeni medya oynatıcı, “Video Unlimited 4K” ile uyumlu. İçeriği 100 Mbps’lik maksimum bit hızı ile oynatabiliyor.
H.264/MPEG-4 AVC’ye (Gelişmiş Video Kodlama) ek olarak, bu yeni 4K medya oynatıcı gelişmiş HEVC sıkıştırma formatı ile uyumlu bir dekoderi de içinde barındırıyor. Bu dekoder, izleyicilerin 4K/60p içeriğin ve yakında sunulacak yeni 4K gerçek zamanlı veri akışı hizmetlerinin tadını çıkarabilmesini sağlamak üzere tasarlandı.
İçerdiği  XAVC S dekoder, “FDR-AX100” ve “FDR-AX1” 4K Handycamler ile çekilen 4K videoları, 4K medya oynatıcının dahili sabit sürücüsüne kaydedilmesine ve bu videoları bir 4K TV üzerinde oynatılmasına imkan veriyor.

Ev projektörleri geliyor

İki yeni model olan “VPL-VW500ES” ve “VPL-VW1100ES” 2013 sonbaharında Sony’nin ev tiyatrosu projektör yelpazesine eklendi. Bu modellerin her ikisi de HDMI 2.0 üzerinden 4K/60p giriş alabiliyor. Lens boyut ve ağırlığının azaltılması, optik bileşen yerleşiminin yeniden tasarlanması ve diğer düzenlemeler sayesinde, “VPL-VW500ES”in boyutlarında belirgin bir azalma oldu.

Dijital fotoğraf makinelerindeki fotoğrafların görüntülenmesi (HDMI Kablosu/Wi-Fi)  Aralarında çıkışı CES 2014’te duyurulan “α5000” ile 2013 sonbaharında piyasaya sürülen “RX10,” “α7” ve “α7R”in de bulunduğu Sony fotoğraf makineleri, yüksek çözünürlüklü fotoğraf verilerini fotoğraf makinesi üzerinde 4K’ya (3840x2160) çevirerek bunları HDMI kablosu üzerinden görüntüleyebiliyor.Fotoğraf verileri aynı zamanda Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak uyumlu TV modellerine de aktarılabiliyor.

4K içerik dünyası
Evde 4K izleme deneyiminin tadına varmak için, mevcut 4K içeriklerin çeşitliliğinin artırılması ve içeriğin keyfini sürmenin farklı yollarının geliştirilmesi de hayati bir önem taşıyor. Bu amaca yönelik çalışmalar kapsamında, Sony bazıları ortaklılar aracılığıyla olmak üzere 4K video ve fotoğraf görüntü hizmetlerinin hayata geçirilmesi ve yeni kodeklerin desteklenmesi için çalışıyor.

Sony, FIFA’nın 2014 FIFA World Cupfinalini 4K olarak sunmasını sağlamak üzere teknik destek de sağlayacak.
“Video Unlimited 4K”, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle kullanıcılara 140’ı aşkın filmi satın alma imkânını sunuyor. Sony mevcut filmlerin sayısını artırmaya devam etmeyi planlıyor.İçeriği 100 Mbps’lik maksimum bit hızı ile oynatan hizmet, kullanıcıların Hollywood filmleri gibi seçkin 4K içeriklerin yüksek görüntü ve ses kalitesinin keyfini, internet bağlantısının sağladığı istikrarla sürebilmesine imkan veriyor.

TV'de fotoğraflarınızı film gibi izleyebileceksiniz

Sony, büyüyen 4K ekosistemini genişletmek ve 4K görüntüleme deneyimini ilerletip zenginleştirmeye devam etmek için Sony grubu genelindeki işbirliğini ve ortakları ile gerçekleştirdiği girişimleri sürdürecek. Gelecekte YouTube içeriklerinin VP9 formatı üzerinden 4K çözünürlükte sunulmasını sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Sony“PlayMemories Online” fotoğraf albümlerin tıpkı bir TV programı gibi 4K slayt gösterimi formatında, arka planda müzik ile oynatılmasına imkan veriyor. Nisan 2012’deki lansman sırasında 6 ülkede hizmete sunulan hizmet, Ocak 2014’ten itibaren 27 ülke ve bölgeye ulaştırılacak. 2014 4K Bravia modelleri, 4K fotoğraflara dünyanın dört bir yanından televizyonları üzerinden kolaylıklar erişebilmesine ve bunların keyfini sürebilmesine imkân veren seçkin fotoğraf topluluğu “500px”e erişebilecek.

Netflix Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Reed Hastings, Netflix’in Sony ile işbirliğinin ayrıntılarından bahsettikten sonra, şirketin tüketicilere ilk 4K UltraHD eğlence sunan firmalar arasında olma niyetini de belirtti.  Netflix, 2014 yılının ilk yarısı içinde hizmet sunduğu tüm ülke ve bölgelerde 4K UltraHD içerik sağlamaya başlamayı planlıyor.

2014 4K Bravia TV’lerin içinde bulunan, en son “HEVC” video sıkıştırma formatı ile uyumlu dekoder, bu televizyonların internetten gerçek zamanlı veri akışı ve diğer kaynaklardan 4K/60p içeriği göstermesine imkân veriyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics