Ürün Teknoloji 23 TEMMUZ 2015 / 14:07

6. nesil iPod Touch piyasaya sürüldü

Akıllı telefonların hayatımızda yer edinmesinde büyük katkısı bulunan Apple, tüm iPhone özelliklerini üzerinde barındıran fakat aslında telefon olmayan iPod Touch serisini güncellemeye devam ediyor. Normalde her 2 senede bir, ana iPhone cihazlarıyla (iPhone 4, iPhone 5 vs) beraber tanıtılan iPod Touch’lar, geçtiğimiz seneki iPhone 6 tanıtımında es geçilmişti. Geçtiğimiz günlerde Apple sessiz sedasız 6. nesil iPod Touch’ın piyasaya sürdü.

Yeni iPod Touch, tasarım olarak 5. nesil iPod Touch ile büyük benzerlik gösteriyor. Arka tarafındaki Loop bağlantısını çıkaran Apple, iPod Touch 5′teki renk seçeneklerini de zenginleştirmiş. Ekran boyutu da iPod Touch 5 gibi 4 inç boyutunda. Çözünürlüğü değişmeyen cihaz, 88 gramlık ağırlığını da koruyarak dünyanın en hafif mobil cihazlarından biri olmayı sürdürüyor.

Cihazın içinde ise ciddi değişiklikler var. iPod Touch 5′te kullanılan eski A5 işlemcinin yerine artık iPhone 6′nın işlemcisi olan A8 kullanılıyor. Normalde 1.4 GHz hızında çalışan A8, hızı düşürülerek 1.1 GHz’de çalıştırılıyor. Apple, cihazın CPU performansının 6, GPU (grafik) performansının ise 10 kat artırıldığını belirtiyor. A8′in yanı sıra hareket işlemcisi M8′e de yer veriliyor. RAM miktarı ise 1 GB’ye çıkarılmış. Ekran çözünürlüğünün iPhone 6′dan düşük olması sebebiyle hızı düşürülmüş A8′e rağmen son derece yüksek performans sergilemesini bekliyoruz.

Kamerası yenilenen iPod Touch, artık üzerinde iPhone 5S sensörü barındırıyor. 8 megapiksel fotoğraf çekebilen arka kamera, 1080p 30 fps videonun yanı sıra 720p 120 fps ağır çekim video kaydı yapabiliyor.

iOS 8.4 işletim sistemini kurulu halde gelen ürün, 16, 32, 64 ve 128 GB’lik hafıza seçenekleri sunuyor. Fiyatlar sırasıyla 199, 249, 299 ve 399 dolar olarak belirlenmiş. Akıllı telefonlarının şarjını harcamadan oyun oynamak, müzik dinlemek ve film izlemek isteyenlere hitap eden iPod Touch 6, Android telefona sahip olup da Apple ekosistemine dahil olmak isteyenlerin de ilgisini çekecektir.

 
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics