Ürün Teknoloji 28 MART 2017 / 10:38

AçıkBulut ile işletmeler verilerine güvenli ve kolay şekilde erişebiliyor

- Açık bulut ürün aileniz hakkında bilgi verir misiniz? Bunları hangi önceliklere göre geliştirdiniz ve ne gibi yenilikleri, geliştirmeleri bu yapıya ekliyorsunuz? 

 

AçıkBulut ailesinin ilk ürünü olan “AçıkBulut Online” 2011 yılında geliştirilmeye başlandı.  AçıkBulut Online, kurumsal hiyerarşiye uygun olarak yetkilendirilebilen bir SaaS model uygulaması olarak başladı. Temel hedef kitlesi, kendi veri merkezi olmayan orta ve küçük boyutlu işletmelerdi. Burada tüm veriler, kullanıcılar ve erişim yetkileri en baştan üretilerek ilerleyen bir yapısı vardı. Kullanıcıların yetkilerini ve birbirleri arasındaki erişimleri düzenleyen “AçıkBulut Online” da globaldeki bireysel örnekleri gibi, dosya senkronize etme, web-mobil erişim yapma ve dış ortamda link olarak yapılaşmayı kapsamaktaydı

 

Daha sonra ürün ailemize “AçıkBulut Hibrit” katıldı, bu ürün kendi veri merkezi olan kullanıcılara yönelik olarak hazırlandı , on premise olarak kurgulanan ürünümüzün temel amacı, dosya sisteminin ve yetkilerin taşınmadan, yeniden üretilmeden mevcut sistemler ile beraber ve entegre çalışabilmesiydi.” AçıkBulut Hibrit”, klasik file server sistemlerine, çok kısa iş ve çok kısa bir sürede bulut özellikleri kazandırmaya başladı. Bu ürünümüz de yine hedef kitlesi kendi veri merkezi olan kurumlar için 2013 yılından bu yana geliştirilmeye devam ediyor.

 

“AçıkBulut Hibrit”in amacı mevcut dosyaları ve çevresinde konumlanan tüm servisleri yöneten kısacası dosyanın dokunduğu tüm noktaları yöneten tek bir platform geliştirmektir. Dosya paylaşmanın yanı sıra her yerden güvenli erişim, ortak çalışma alanları geliştirmek, dosya gizlilik ve güvenlik yönetimi, loglama ve self servis IT hizmetleri oluşturmak şu anda açıkbulut hibritin yapabildiklerinin sadece birkaçı..

 

Dosyanın saklandığı , paylaşıldığı, yetkilendirildiği ve filtrelendirildiği her yerde olmak için çalışmaya devam ediyoruz.

 

 

- Her ölçekte ve her sektörden şirketin bulut bilişime bakışını, bu alana yatırım yapma eğilimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

 

Bulut Bilişim oldukça geniş kapsamlı bir konu. Biz kurumlara verilerini bünyelerinde tutarak yönetmelerini ve güvenli paylaşım yapmaları konusunda hizmet vermeye çalışıyoruz. 

 

Bulut bilişime geçen firmaların sayısı her geçen gün artıyor  ancak özellikle yasal zorunluluklardan dolayı tercih edemeyen veya verilerini Bulut Bilişim’de tutmak istemeyen kurumlar için öncelikli olarak çözüm üretmeye çalışıyoruz.

 

- 2017 yılı planlarınız, öncelik ve stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz? 

 

Veriyi etkin ve yoğun kullanan Kurumsal firmalar önceliklerimiz arasında . Kurumların özellikle müşteri ve tedarikçileri ile yaptıkları dosya alışverişlerini kolaylaştırmak ve yönetimi kolay hale getirmek için çalışıyoruz ancak önümüzdeki günlerde güvenlik ve gizlilik konularına ağırlık vererek ürünümüzü varlılaştırmaya çalışacağız. Bu gün aslında güvenlik , gizlilik , yasal zorunluluk ve ihtiyaçlarınızdan çıkabildiğiniz bir dünya hayal etseniz IT için tek konu zaman kazanmak ve kolaylık sağlamak olur Açıkbulut’un misyonu olduğunu net ifade etmek yanlış olmaz.Şirketlerin gizlilik ve güvenlik kaygısı bir de yasal zorunluluklar ile birleşince IT nin görevi tamamen polisliğe dönüyor. 

 

Kullanıcılar ise madalyonun diğer tarafı. Mail ek kotaları hem karşı taraf için hem de kendileri için büyük sorun. Uzaktan erişim için kullandıkları VPN vb. araçlar da kullanımı zorlaştırıyor. Dışardan bir dosya almak ise işin en zor tarafı. Bu süreçlerde personelin gönderdiği belgeler denetlenmeli, büyük dosya ve mail kotaları için IT destek vermeli, gelen giden dosyaların güvenliği de aşılması gereken başka bir zorluk. 

 

“Açıkbulut”un en önemli stratejisi burada başlıyor. Kullanıcıya kolaylık sağlamak, gizlilik ve güvenliği denetlemek ve IT üzerinden bu işlerin yükünü almak. Bizim servisimiz de bunların bütünleşik olarak çalışması için tasarlanmış durumda.

 

Bir diğer önemli stratejimiz ise otomasyonlar, özellikle son kullanıcıya çok fazla değen veya çok fazla aracı ile çalışan sektörlerde otomatik veri erişimlerinin kurallar içinde üretilmesi, mevcut iş yazılımları ile beraber çalışması ve iş yazılımları için entegre arşiv ve erişim noktası olması öne çıkan özelliklerimizden biri.

 

Şimdi önümüzde iki ufuk var ve bu konuda çözümlerimiz devam ediyor. Biri evden çalışma yani güvenlik ve gizliliği bozmadan mobil vb erişimlerin sağlanması diğeri de veri kategorizasyonu , özellikle kişisel verilerin korunması kanunu ile verileri ayırmak ve bunlara göre özel çözümler üretmek.

 

- Açıkbulut, diğer bulut platformlarından ne gibi farklara sahip? Bu yapıyı tanıtmak için nasıl bir strateji ile ilerliyorsunuz? 

 

AçıkBulut Ailesinin en önemli farkı onpremise bir çözüme sahip olması , bunun yanında taşıma ve düzenleme gerektirmeden saatler içinde büyüklük farketmeksizin kullanılabilmesi, iş akış ve alışkanlıklarını değiştirmeden, her tür storage ve donanım ile bağımsız olarak çalışabilmesidir. Bunlar yazılımımızın diğer servislerden farkıdır, tabiki bunlara ek olarak bir sürü özellik saymakta mümkün ama bir nokta daha var ki Acıkbulut yerli bir yazılımdır. Yerli yazılım olmamız kuruma özel entegrasyon yapabilmemiz, hızlı destek alabilmeniz ve yasal zorunluluklara en hızlı cevap verebilmemiz için çok önemlidir.

 

Ürünümüzü tanıtmak için mümkün olduğu kadar çok ihtiyacı olan kuruma değmeye özellikle Finans ve Sigorta sektörü başta olmak üzere tüm kurumlara anlatmaya denemelerini sağlamaya çalışıyoruz. Sektörel dergilerde yer alıp yaygınlaşmasını sağlıyoruz.

 

 

- Bölge ülkeleri öncelikli olmak üzere yurtdışı planlarınız var mı?

 

Şu anda ürünümüz ondan fazla ülkede kullanılıyor. Ancak yurtdışında direk satış konusunda henüz çok fazla aksiyon almadık, iç piyasada biraz daha yoğunlaşmış durumdayız. Türkiyedeki yurtdışı bağlantılı kurumlar bize bu konuda destek vermeye ve ürünümüzü globalde de kullandırmaya başladı

 

Bu yıl içinde de yurtdışı süreçlerimizin artarak ilerleyeceğini öngörmekteyiz.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics