Ürün Teknoloji 14 MART 2014 / 15:12

Akıllı Baret Kontrol Sistemi geliştirildi

Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü 3.sınıf öğrencisi Enes Ekim, Akıllı Baret Kontrol Sistemi prototipi geliştirdi. 

Kasım 2013 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından kabul edilen başvuru konusunda açıklama yapan Enes Ekim, "Bilindiği gibi baret ülkemizde olduğu gibi dünya çapında da kullanım zorunluluğu olan bir kişisel koruyucu. 2015 yılı için açıklanan resmi pazar payı 33 milyon dolar. Şu an kullanılmakta olan sıradan baretler üzerinde geliştirdiğim teknolojiyle Akıllı Baret Kontrol Sistemi’ni geliştirdim. Akıllı Baret Kontrol Sistemi ile baretin gerekli alanlarda ve gerekli zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporlanarak iş güvenliği uzmanları ya da şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü, web ve mobil ortamlarda görüntülenebiliyor. Bu sayede Akıllı Baret Kontrol Sistemi ile donatılan fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşuyor ve iş güvenliği sağlanırken işçi sağlığı da korunuyor. Başta sadece bir fikir olarak başladığım bu proje ile şuan buluşumun ilk prototipini üreterek Türk Patent Enstitüsü'ne patent başvurumu yaptım. Artık patent tescilini bekliyorum. Aynı zamanda Bakanlıklar ve sektörün ileri gelen şirketleri ile görüşmelere devam ediyorum. Amacım yeni bir istihdam sağlamak ve ülkemize teknoloji alanında bir katma değer yaratmak” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN