Ürün Teknoloji 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Akıllı telefonda uygulama yerine insan var

Telefonda gerçekten binlerce uygulama yer almıyor ancak kullanıcıya 24 saat hizmet vermek üzere bekleyen insanlar bulunuyor. Tabii bunun için en az 5 bin 800 avroyu gözden çıkarmak gerekiyor.
Lüks cep telefonlarıyla tanınan Vertu daha önce İngiltere’de Ekim ayında kullanıcılara sunduğu ilk akıllı telefonu olan Constellation Quest’i Türkiye’de tanıttı. Her birini tek bir teknisyenin hazırladığı telefon, paslanmaz çelik, deri süsler, safir tuşlar ve hatta saf altın gibi bileşenlerden oluşuyor. Fiyatları da bu nedenle 5 bin 800 avro’dan başlayan telefonun daha lüks modelleri için yaklaşık 20 bin avroyu karşılayabilmek gerekiyor.

Uzaktan telefona erişerek teknik destek verilebiliyor
Vertu’nun günde 24 saat teknik destek sağladığı ‘Remote Assist’ cep telefonu piyasasında pek sık rastladığımız türden değil. Vertu teknik destek ekibinin telefonla verdiği talimatlarla müşterinin sorununun çözümlenememesi durumunda, kullanıcının izni ile telefona uzaktan erişim sağlayan bir teknisyen herhangi bir teknik veya kurulum sorununu çözebiliyor.
Constellation Quest, kullanıcıya her e-posta adresini tanımlayabilmesinin yanında bir Vertu e-posta adresi de sunabiliyor. Toplantıda cihazın yaşam tarzı ve iş yaşamına yönelik araçlarını zahmetsizce birbirleriyle uyumlu kılan vertu.me adlı hizmetinden de bahsedildi. Sistem müşterinin seçimi doğrultusunda, kullanıcının e-postaları, rehberindeki kişiler, takvimi ve yapılacak işleri Vertu’nun güvenli sunucularıyla otomatik olarak senkronize edilerek kullanıcıya bilgilerini korumalı bir şekilde yedekleme avantajını sunuyor.
Telefonun kaybolması gibi bir durumda bu bilgiler erişilebilir ve yeni bir telefona sorunsuz olarak aktarılabiliyor. Sistem aynı zamanda vertu.me hesabına telefondan, ev ya da ofis bilgisayarından her girildiğinde bilgilerin güncellenmesini sağlıyor.

Siber değil, insanoğlundan uygulama: Vertu Concierge
Müşterinin ne sıklıkla kullanmayı beklediğine bağlı olarak, Vertu Concierge müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan hizmeti önerebiliyor. Eğer sıklıkla kullanım beklentisi varsa, daha ileri bir hizmetle kullanıcıyla daha doğrudan birebir ilişki kurarak bireyin potansiyel ihtiyaçlarını anlayacak ve proaktif olarak öngörecek tam zamanlı bir yaşam tarzı yöneticisi tahsis edilebiliyor.
Vertu Concierge’e telefonun özel bir tuşu aracılığıyla erişiliyor, bu tuşa basıldığında Vertu Concierge ya da Vertu Technical Assistance seçenekleri görüntüleniyor. Kullanıcı ister sesli arama ister e-posta seçeneğini tercih etsin dünyanın çeşitli yerlerindeki şehir merkezlerinde hazır bulunan müşteriye tahsis edilmiş uzmanlarla, günde 24 saat, dünya çapında, yaygın olarak konuşulan dillerde yaşam tarzı asistanlığı sunuyor. Tabii Türkiye’de de Türkçe servislerin kullanıma açılacağını da belirtelim.
Dünya çapında 140 şehre ait bilgi, tavsiye ve protokolün yer aldığı uluslararası bir özet, Eylül 2009’da kullanıma sunulmuştu. Vertu için özel olarak kendi sahalarında uzman kişilerce hazırlanan City Brief, ayrıntılı bir çözüm sunmayı hedefliyor. Kullanıcı deneyimlerini de göz önünde bulundurarak Vertu tarafından herhangi bir kaygı gütmeden hazırlanan Vertu Select gideceğiniz restoran ya da otel için tavsiye verebiliyor.
Pek de önemli olmayan teknik özellikler
Sıradan telefonlarda teknik özellikleri önemli incelemek gerekebilir ancak Vertu’nun tanıttığı telefon için buna gerek yok. Çünkü telefonun kendisinden çok sunulan hizmetler fark yaratıyor. Çift çekirdek işlemci ya da “Retina Display” olmamasını sorun etmeyeceğiniz telefonda 40 Gigabayt hafıza, 3G, HSPA ve WLAN bağlantı bulunuyor.
Ayrıca telefonda Bluetooth, ücretsiz dünya haritaları ve GPS desteğiyle navigasyon, yüksek kalitede akustik ve optimize edilmiş hoparlör, uydu bağlantı gürültü azaltma ve FM radyo bulunuyor.
ETİKETLER : Sayı:807

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics