Ürün Teknoloji 26 OCAK 2015 / 05:18

Akıllı telefonlar nasıl bu kadar inceldi?

Üzerinden çok da uzun bir süre geçmemesine rağmen cebimize neredeyse sığmayacak telefonları unuttuk. Aslında o kapkalın telefonlar ilk çıktığında ne kadar havalı olduğunu düşünüyorduk. Neyse ki o dönemler geride kaldı ve şu anda daha havalı olduğunu düşündüğümüz –belki de ileride fikrimizin değişeceği- daha ince telefonları kullanıyoruz. Peki ne oldu da telefonlar bu kadar incelebildi?

Bu soruya “teknoloji gelişti tabii” cümlesinin ötesinde yanıt bulabilmek için elektronik tasarım şirketi Tamara’dan yapılan açıklamaya göz atabiliriz. Özellikle gömülü sistemlerin tasarımıyla ilgilenen Tamara şirketi, 1997 yılından bu yana hayatımızda etkisi görülen LDS (Doğrudan Lazer Devre İşleme - Laser Direct Structuring) nedeniyle telefonların bu kadar incelebildiğini açıkladı.

Düz olmayan farklı şekillerdeki yüzeylere elektronik devre ve anten yapabilmeyi sağlayan teknoloji, sadece telefonlarda değil, işitme cihazları ve yeni nesil otomobillerin direksiyonlarındaki kontrol düğmelerinde kullanılıyor. Tüm bu gelişmeler düz olmayan plastik yüzeylere birçok elektronik devrenin monte edilmesiyle gerçekleşebiliyor.

Teknolojinin altyapısında neler var?

Plastik Polikarbon gibi malzemeler özel bir sprey ile boyanıyor ya da bu malzemeler ilk üretimleri esnasında üzerinde boya ile üretiliyor. Ardından bilgisayar kontrollü bir lazer aracılığıyla bu düz olmayan yüzeye elektronik baskılı devre işleniyor. Aktivasyon banyosuna konan devre, istenilen malzeme ile kalınlaştırılıyor.

Hayatımızdaki tüm akıllı telefonların antenleri bu yöntem sayesinde telefonun içerisine gömülebiliyor. Bu da telefonların devasa antenlerden kurtulmasını ve tasarıma uygun hale getirilmesini sağlıyor.

LDS üretilmesini sağlayan makineler Almanya merkezli LPKF şirketi tarafından üretiliyor. Tamara Elektronik, de Türkiye’de LPKF’in temsilciliğini yürütüyor.
ETİKETLER : 1006