Ürün Teknoloji 11 MART 2018 / 14:31

AMD'nin yol haritası belli oldu

AMD'nin üzerinde çalışacağı yonga setleri ve işlemciler hakkında bilgiler sızdırıldı. Çizilen yol haritası 2020 yılına kadar olan süreci kapsıyor.

Bilgisayar işlemcileri ve bununla ilgili pek çok teknoloji geliştiren AMD, iş ve tüketici pazarlarları için gösterilen yol haritası kullanıcıları pek şaşırtmayacak. Gösterilen çizelge de  2017 ve 2020 yılları arasında 4 yıllık dönemi kapsıyor. Masa üstü platformlarda AMD, ikinci nesil Ryzen işlemcilerinde Zen + mimarisine odaklanacak ve üçüncü nesilde de Zen2 tasarımıyla karşımıza çıkacak.

Sızdırılan yol haritası sadece Ryzen masaüstü işlemcileriyle sınırlı kalmayayacak.  AMD'nin üst düzey olarak gösterilen canavar Threadripper işlemcileri ve dizüstü bilgisayarlar için üretilen, hepsi bir arada Ryzen markalı yonga setleri için neler planladığı da gösterildi. Aşağıdaki görselde gelecek yıllar için gösterilen yol haritasını görebilirsiniz.

Yol haritasında görebileceğimiz üzere, 2018'de piyasaya sürülen Threadripper 2000 Serisi ve Ryzen 2000 serisine ait çipler,  daha iyi performans ve verimlilik için optimize edilmiş bir Zen + mimarisinden güç alacak. Bu arada AMD, 2017'de yaptığı açıklamayla AM4 anakart desteğini 2020'ye kadar destekleyeceklerini duyurmuştu. Sızdırılan yol haritası da bunu doğrulamış oldu.

AMD 2019'dan sonra işlemcilerine ünlü ressamların adını verecek

AMD bunların yanı sıra Zen mimarisini üzerine büyük yatırımlar yaparken bunları mükemmelleştirmek için  iki farklı ekiple yola devam ediyor. Bu ekiplerden ilki Zen+ yenilemesini tamamlarken, diğeri Zen2'yi geliştirmek için uğraşıyor. Ancak Ryzen ve Threadripper işlemcilerinin 2020'ye kadar aynı soketi muhafaza edecek. Her yeni sürüm anakartların yonga setleri tarafından desteklenecek olan yeni özellikler içerecek. Son olarak da paylaşılan bilgiler ışığında AMD, 2019 yılından sonra ürettiği işlemcilerine  Dali, Matisse ve Picasso gibi ünlü ressamların adlarını verecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics