Ürün Teknoloji 20 MART 2018 / 14:05

Android cihazlar 3B yüz algılama teknolojisini biraz bekleyecek

Android tabanlı akıllı cihazların çoğu, Apple'ın sahip olduğu Face ID yüz tanıma teknolojisinin arkasındaki 3B algılama özelliğine sahip olmak için 2019 yılını beklemek zorunda kalacak.

Akıllı telefon pazarında her yıl 1,5 milyar civarında bir sevkiyat var ve bu pazarda rakiplerin önüne geçmek için cihazlarda yeni özellikler geliştirmek gerekiyor. Ar-Ge bütçesi dev rakamlarla ölçülen Apple, rakiplerinden hep bir adım önde kalmayı başarıyor.

Parmak izi okuyucusunu  ilk kullanan cihaz, Eylül 2013'te piyasaya sürülen iPhone 5S olmuştu. Samsung'da rakibinden gördüğü bu özelliği, bir sonraki senenin nisan ayında satışa sunduğu Galaxy S5'e entegre etmişti. Diğer üreticiler de Samsung'u takiğ ederek bu teknolojiyi kullanmışlardı.

Reuters'ın parça üreticilerinden aldığı bilgilere göre bu sene Apple 3B yüz tanıma teknolojisiyle rakiplerine iki yıl fark atmış oldu.

Apple, 3B algılama teknolojisi için gerekli yazılım ve sensörleri geliştiren firmalarla yaptığı anlaşmalarda diğer üretici firmalara iş ortağı bırakmadı. Parça üretimindeki dar boğazlılık nedeniyle 3B yüz algılama teknolojisinin yaygınlaşması önümüzdeki seneyi bulacak.

Son zamanlarda büyük çıkış yakalayan iki firma, Çinli Huawei ve Xiaomi, parça üretimindeki kısıtlar nedeniyle geçtiğimiz yıl satışa sunulan iPhone X’un 3B algılama özelliğine ancak önümüzdeki yıl yanıt verebilecek.

Gartner araştırma şirketi, daha doğru yüz tanıma, güvenli biyometrik ödeme, jest algılama, gelişmiş m-ticaret ve oyun deneyimlerini akıllı telefonlara getirecek olan 3B yüz algılama teknolojisinin 2021 yılında piyasadaki telefonların yüzde 40’ında yer alacağını öngörüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics