Ürün Teknoloji 08 HAZİRAN 2015 / 06:57

Android M’de bizi neler bekliyor?

Google, akıllı telefonlar için hazırladığı fakat pek çok alanda kullanılan işletim sistemi Android’i geliştirmeye devam ediyor.

Her sene olduğu gibi bu sene de Google, I/O etkinliğinde bir sonraki Android sürümü için kilit özellikleri duyurdu. Biz de bu yenilikleri sizlerle paylaşalım istedik. İlk olarak uygulama konusunda getireceği yenilikten söz etmek gerekirse; Android uygulamaları, Google Play’den indirilirken tüm erişimler için tek seferde izin alamayacak. Uygulamalar, iOS’taki gibi telefonun belli başlı noktalarına ilk defa erişmek istediklerinde kullanıcılara sorulacak. Mesela bir oyun indirdik. Bu oyun bir şekilde mikrofona erişmek istediğinde, ekranda onaylama mesajı gelecek. Böylece basit bir canlı duvar kağıdı uygulaması kameramıza veya kişi listemize erişmek istediğinde haberimiz olacak ve engelleyebileceğiz. Böylece Google Play uygulamaları eskisine göre çok daha güvenli olacak.

Uygulamalar arası iletişim

Bir uygulama başka bir uygulama ile iletişime geçmek için istek yolladığı zaman (mesela “Twitter’a açıp, X tweet’ini görüntüle”), isteği alan uygulama (Twitter) bir web sunucusuna bağlanıp onay alacak. Bu sayede uygulamalar kafasına göre diğer uygulamalarla iletişime geçemeyecek.

Parmak izi sensörleri

Her ne kadar Samsung ve HTC gibi Android telefon üreticileri kendi parmak izi okuyucu sistemlerini geliştirmiş olsalar da Google, bu özelliği Android’in bir parçası haline getirecek. Android M ile beraber, üreticiler tarafından hazırlanmış bir uygulamaya ihtiyaç duymadan parmak izi okuyucularından faydalanabileceğiz.

USB Type C ile daha hızlı şarj

Google, yeni işletim sistemini USB Type C’ye adapte ediyor. USB Type C kullanan akıllı telefonların 3 ila 5 kata kadar daha hızlı şarj olabildiği belirtiliyor. Günümüz akıllı telefonları yaklaşık 1 buçuk saatte tam şarj olabiliyor. Bu süre üzerinden “3 kat daha hızlı şarj” yorumu yapacak olursak, yarım saat gibi kısa sürede şarj olabilen telefonlardan bahsetmemiz gerekiyor. 15 dakikada bizi neredeyse tüm gün idare edecek kadar (yüzde 50) doldurabiliyor olmak ciddi anlamda heyecan verici. Grafen bataryalardan önceki en heyecan verici akıllı telefon batarya haberi bu olsa gerek.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics