Ürün Teknoloji 17 OCAK 2016 / 07:30

Apple, Beats ile beraber kablosuz EarPods üzerine çalışıyor

Radikal kararlarıyla ünlü Apple, bu sefer fazlasıyla sivri bir hareket yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerle Apple'ın yeni telefonlarında 3.5 mm kulaklık portunun bulunmayacağıyla ilgili ortaya çıkan söylentilerle ilgili haberimizi paylaşmıştık. Şimdi gelen haberler ise bu durumu biraz olsun doğrular nitelikte.

Apple'ın geçtiğimiz seneler içerisinde satın aldığı Beats, bildiğiniz gibi bir kulaklık üreticisi. Apple'ın Beats ile beraber şu sıralar Bluetooth bağlantılı EarPods kulaklıklar üzerine çalıştığı söyleniyor. Yeni EarPods'un gürültü engelleme ve Siri'yle bağlantı kurabilme gibi özelliklerinin de bulunacağı da söylentiler arasında.

Bu kablosuz EarPods'un telefondan ayrı satılacağı konuşuluyor. Hem de tahmin edeceğiniz üzere oldukça yüksek bir fiyat etiketiyle. iPhone 7'nin kutusundan çıkacak EarPods modelinin ise Lightning bağlantısını kullanacağı belirtiliyor.

3.5 mm gibi fazlasıyla yaygın bir şekilde kullanılan bir bağlantı tipinden vazgeçmesi, bazı Apple fanlarının da iPhone’dan vazgeçmesiyle sonuçlanabilir. Evet, 3.5 mm bağlantısı artık ilkel kalıyor fakat henüz alternatifi olan bluetooth kulaklıklar yeterince yaygınlaşmış değil. Apple’ın bu noktada 3.5 mm ses bağlantısını biraz erken terk etmeye çalıştığını söylememiz mümkün. Apple’ın böyle bir davranış sergilemesinin ardından diğer telefon üreticilerinin de böyle bir işe kalkışması, 2000’li yıllardaki telefonlarda şarj adaptörü karmaşası gibi bir sonuca sebep olabilir. 

Bakalım Apple'ın bu çılgın çıkışı ne gibi tepkilere yol açacak. Apple'ın yeni telefonunda böyle bir işe kalkışmaması için şimdiden 230.000 imza toplanmış durumda.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN