Ürün Teknoloji 26 EKİM 2015 / 09:47

Apple'ın başı patentlerle dertte

Patent ihlali nedeniyle tazminat ödeyen şirketler kervanına Apple da eklendi. Daha önce birçok şirket ile patent konusunda davalık olan şirket, bu defa Wisconsin-Madison Üniversitesi’ne ait bir patenti izinsiz kullandığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Mahkeme tarafından oldukça ağır bir cezaya çarptırılması beklenen Apple, nispeten ucuz kurtararak üniversiteye 234 milyon dolarlık bir tazminatı ödeyecek.

Kulislerde mahkeme jürisinin ilk etapta Apple’ın, Wisconsin-Madison Üniversitesi’ne 862 milyon dolar tazminat ödeyeceği ileri sürülse de, olarak ABD Bölge Mahkemesi Hakimi William Conley’nin Apple’ın bu patenti bilerek ihlâl etmediği yönünde aldığı karar sonucunda Apple, 234 milyonluk tazminatla ucuz kurtulmuş oldu.

Alınan karara karşın Apple’ın hakkını temyizde arayacağı öğrenildi. Daha önce aynı patent sebebiyle Intel tazminat ödemek zorunda kalırken, mahkeme dışında anlaşma yolunu seçen Intel 110 milyon dolar tazminat ödemişti. Apple da Intel olayını emsal olarak görerek benzeri bir tazminatla uzlaşacağını düşünse de mahkemenin aldığı karar sonucunda şansını temyizde denemeye karar verdi.

Apple, beklendiği gibi, kararı temyize götüreceğini kaydetti. 2008 yılında Wisconsin Alumni Research Foundation adlı kuruluş Intel’i aynı patent nedeniyle mahkemeye vermişti. Her iki taraf mahkeme dışında uzlaşmıştı, buna bağlı olarak Intel üniversiteye 110 milyon dolarlık ödeme yapmıştı. Apple da 110 milyon dolardan çok daha az ödeyerek bu sorunu çözeceğini düşünüyordu.
Apple’ın söz konusu patenti A7, A8 ve A8X çiplerinde kullanarak çiplerdeki verimliliği arttırmak istemişti. Bunun yanı sıra WARF Apple’a aynı patenti A9 ve A9X işlemcilerinde de kullandığı gerekçesiyle ikinci bir dava açarken, Apple’ın ikinci davaya karşı da benzer bir tutum sergilemesi bekleniyor.
ETİKETLER : 1043

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics