Ürün Teknoloji 03 NİSAN 2018 / 10:25

Apple, Intel işlemcisinden vazgeçiyor

Uzun zamandır Intel işlemcilerini Mac bilgisayarlarda kullanan Apple, 2020 yılı itibariyle tercihini farklı işlemci modelinden yana kullanacak.

Apple, Mac bilgisayarlarda uzun yıllardır Intel işlemcisine yer veriyordu. Fakat şirkete yakın kaynaklar, bu tercihin değişeceğine işaret ediyor. Apple, güvenlik konusunda sıkıntılar yaşayan Intel ile yollarını ayırma noktasına geldi.

Son zamanlarda iki kritik güvenlik açığıyla gündeme gelen Intel, genel olarak bakıldığı zaman çok iyi durumda değil. Birçok yetkili şirketin sorunsuz işlemcileri satışa sunmasını bekliyor fakat Apple bir yandan geleceği için farklı hazırlıklar içerisinde bulunuyor.Blooomberg’den çeşitli kaynaklardan bilgi sahibi olan Mark Gurman‘a göre Apple, 2020 yılı itibariyle Intel işlemcilerden vazgeçiyor. Bunun yerine Mac sistemlerde şirketin kendi geliştireceği işlemcileri kullanacağı iddia ediliyor.

Söylenilenlere göre Apple, tüm cihazlarında kendi geliştirdiği A- Serisi işlemcileri kullanması bekleniyor. Şirketin en son geliştirdiği A11 Bionic işlemcisi gerek güçlü olması gerek yıllar geçmesine rağmen hala aynı stabilite de çalışması son kullanıcıya büyük getiri sağlaması bekleniyor. Ayrıca şirketin kendi işlemcisini geliştirmesinin amacı daha yüksek performansla daha az enerji kullanımını birarada sağlamak olarak görülüyor. Ek bilgi olarak şirketin güncel Mac bilgisayarlarında T-Serisi yardımcı işlemciler de hali hazırda bulunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics