Ürün Teknoloji 22 ARALIK 2014 / 13:18

Apple ve IBM’in ilk ortak kurumsal uygulaması tanıtıldı

Kurumsal hayattaki iPhone ve iPad kullanıcılarına, bulut hizmetlerini destekleyen, IBM’in büyük veri ve analitik yeteneklerini getiren IBM MobileFirst for iOS çözümlerinin ilkini duyurdu.

Bireysel cihazların kurumsal alanda kullanılmaya başlanması Apple ürünlerinin de birer kurumsal cihaza dönüşmesine sebep oldu. Bireysel ile kurumsal arasındaki ayrımı yapmakta biraz geç kalan Apple, IBM ile işbirliğini duyurduğunda önemli ses getirdi. Bu anlaşmanın ardından piyasaya çıkan ilk ürün “IBM MobileFirst for iOS” çözümü tanıtıldı.

iPhone mobil cihazlar ve iPad tabletler için özel olarak oluşturulan IBM MobileFirst for iOS uygulamaları, kurumlara özel olarak geliştirilebiliyor. Güvenlik sağlamanın yanı sıra iOS aygıtları için özel olarak IBM’den alınan bulut hizmetleri aracılığıyla kolayca devreye alınabiliyor ve yönetilebiliyor.

“Profesyonellerin performansı artacak”

IBM MobileFirst for iOS çözümlerini değerlendiren IBM Küresel İş Hizmetleri Başkan Yardımcısı Bridget van Kralingen şöyle konuştu:

“İşbirliğimiz, IBM’in kurumsal bilgi işlem alanındaki sektör uzmanlığı ve konumunu Apple’ın kullanıcı deneyimi ve ürün tasarımını bir araya getirerek yeni nesil ve başarılı profesyonellerin çalışma hayatındaki performansını artırmaya yönelik bir adımdır.”

Apple Global Pazarlama Kıdemli Başkanı, Philip Schiller: “Kuruluşların iOS cihazlarını bu yetenekleri barındıran yöntemlerle nasıl kullanacaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz” diyor ve ekliyor:

“İş dünyası mobil dünyayla entegre olurken, Apple ve IBM de işletmelerin iş yapma yöntemlerini yeniden tanımlamalarına yardımcı olmak üzere dünyanın en iyi teknolojisi ile en akıllı veri ve analitiğini bir araya getirdik.”

Öne çıkan özellikler

Mobil, sosyal iş ağları ve güvenlik alanında 4,300’ün üzerinde patente sahip olan IBM’in 6 bin mobil uzmanı, kurumsal mobil inovasyonunda çalışmalarını sürdürüyor. Apple ile IBM arasındaki ortaklık ve IBM MobileFirst for iOS uygulamaları kurumsal müşterilere mobilite için şunları içeren entegre ek yetenekler sunuyor:

  • Mobil Platform ve Kurumsal Entegrasyon – IBM’in küresel çaptaki sektörel danışmanlık uzmanlığı, müşteri deneyimi tasarımı, analitik, iş akışı ve bulut depolama, filo ölçeğinde aygıt yönetimi, güvenlik ve entegrasyona uzanan kurumsal sistemler entegrasyonundan yararlanma.  Gelişmiş düzeyde mobil yönetimi yetenekleri tüm IBM MobileFirst for iOS çözümleri için özel uygulama kataloğu, veri ve işlem güvenlik hizmetleri ve üretkenliğe ilişkin ürün grubunu içeriyor. Kurum içi yazılım çözümlerine ek olarak, tüm bu hizmetler IBM geliştirme platformu Bluemix üzerinde de sağlanıyor.

  • Tedarik, etkinleştirme ve yönetim – Kurumsal güvenlik, aygıt yönetimi ve veri ve süreç bütünleştirmesiyle birlikte, ölçek doğrultusunda kusursuzlaştırılmış uçtan uca tedarik, devreye alma ve yaşam çevrimi yönetimi.

  • AppleCare for the Enterprise  - BT departmanlarına ve son kullanıcılara, IBM’in sağlanan hizmetiyle birlikte, aygıtları için Apple’ın ödüllü müşteri destek grubundan 7 gün ve 24 saat destek.

ETİKETLER : 1001