Ürün Teknoloji 27 MART 2016 / 11:20

Arka plan uygulamalarını kapatmak telefonun şarjını artırır mı?

Akıllı telefonların şarjlarının arka planda açık olan uygulamalar tarafından etkilenip etkilenmeyeceği yetkililer tarafından açıklandı.

Akıllı telefonların şarj problemleri günümüzde hala atlatılmış değil. Grafen bataryalar hala beklenirken, üreticiler, çözümü lityum-iyon bataryalı telefonlarına yazılımsal optimizasyonlar yapmakta buluyorlar. Bazı markalar optimizasyonlarda bir hayli iş çıkarıp telefonlarının batarya performanslarını ciddi oranda artırabiliyorlar. Kullanıcılar da kendileri telefonun ekran ışığını kısarak, GPS'i kapatarak veya arka plan uygulamalarını kapatarak batarya performansını artırmanın peşinde. Peki çoklu görev panelinde arka planda açık kalan uygulamalar telefonumuzun şarjının fazladan gitmesine sebep oluyor mu? Bu uygulamaları kapatmak batarya performansını artırıyor mu?

Bu soruyu içeren bir tweet'e bir Android uzmanı, "Sistemin kendi işini kendi yapması daha doğru. Sonuçta çalışan uygulamaları yönetmesi için tasarlandı. Dolayısıyla kapatmaya gerek yok" cevabını verdi.

Bir 9to5Mac okuru aynı soruyu Tim Cook'a attığı bir e-postada dile getirdi. Tim Cook kendisi cevaplamasa da iOS uzmanına yönlendirdi. iOS uzmanı da kendisinin arka plan uygulamalarını kapatmadığını ve bunun batarya performansına katkı sağlamayacağını belirtti.

Her ne kadar bataryaya etkisi olmasa da arka planda açık olan uygulamaların performans açısından zaman zaman sıkıntı yarattığı bir gerçek. En iyisi biz yine uygulamaları kapatmaya devam edelim.